Szpital na Bielanach coraz bliżej ukończenia

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Kierownictwo Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu odebrało klucze do oddziału zakaźnego w nowym kompleksie lecznicy na Bielanach; fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Przebudowa szpitala na toruńskich Bielanach wciąż trwa. W trybie przyśpieszonym oddano już do użytku pawilon oddziału zakaźnego, gdzie przygotowano 39-łóżek dla pacjentów z Covid-19. Dziś kierownictwo szpitala odebrało do niego klucze z rąk marszałka województwa Piotra Całbeckiego.

W uroczystości wzięli udział także m.in. wiceprezydent Torunia Paweł Gulewski i biskup toruński Wiesław Śmigiel.

REKLAMA

– Przyjęte tu rozwiązania – śluzy, system monitorowania pacjentów, moduły z instalacją gazów medycznych z możliwością podłączenia respiratora na każdym stanowisku – pozwalają na stosowanie zaawansowanej terapii, a także na wyeliminowanie w praktyce zagrożenia transmisji zakażeń. Pierwsi pacjenci pojawią jeszcze w grudniu. W lutym natomiast planujemy oddanie do użytku pawilonu przeznaczonego docelowo dla oddziałów i poradni psychiatrycznych. Na razie przygotujemy go jednak także pod konieczności związane z epidemią Covid-19, jako dwustułóżkową rezerwę na wypadek pojawienia się większej liczby chorych wymagających hospitalizacji – mówił w trakcie ceremonii marszałek Piotr Całbecki.

Trzykondygnacyjny pawilon liczy sobie ponad 8 tys. metrów kwadratowych. Docelowo przeznaczony jest dla trzech niezależnych odcinków zakaźnych. Na łączącym się z budynkiem głównym szpitala parterze zaplanowano umieszczenie centralnej rejestracji poradnianej i poczekalni. Sale łóżkowe znajdziemy zarówno tam, jak i na pierwszym oraz drugim piętrze. Od pozostałych części szpitala, oddział oddzielony jest nowoczesną antydrobnoustrojową śluzą dekontaminacyjną.

Obecnie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego znajduje się 2 tys. łóżek dla chorych na Covid-19. W tej liczbie znajduje się 150 łóżek respiratorowych i 45 łóżek intensywnej terapii. Najwięcej z nich, bo aż 774, mieści się w placówce w Grudziądzu, która pełni funkcję głównego wojewódzkiego szpitala koordynującego walkę z epidemią. Druga pod względem liczby łóżek covidowych jest Bydgoszcz. W tamtejszych placówkach znajduje się 400 łóżek. Toruń znalazł się na trzecim miejscu, z liczbą 180 łóżek.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu powoli dobiega już końca. Jest to największa obecnie trwająca inwestycja w regionalnej służbie zdrowia – jej koszt sięgnął 560 mln zł, z czego 200 mln zł to koszt sprzętu medycznego. Realizacja przedsięwzięcia możliwa jest dzięki samorządowemu wojewódzkiemu programowi modernizacji najważniejszych placówek służby zdrowia w kujawsko-pomorskim. Pieniądze pochodzą zarówno ze środków unijnych, jak i budżetu województwa i środków własnych szpitala. Pełne ukończenie prac planowane jest na połowę przyszłego roku.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *