Szpital na Bielanach będzie miał nowy budynek główny. Stary zostanie wyburzony

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Umowa na projekt techniczny nowego głównego budynku Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu podpisana./fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu czeka rewolucja. Budynek główny obiektu zostanie wyburzony, a w jego miejsce wybudowany zostanie nowy. Pierwszy krok w tym kierunku został już wykonany – działająca w imieniu samorządu województwa spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne 8 lipca zawarła umowę z wykonawcą dokumentacji technicznej nowego budynku głównego.

– Analizy wskazują, że modernizacja w tym przypadku nie miałaby najmniejszego sensu. Trzeba wyburzyć stary budynek i wybudować w tym miejscu nowy, nowoczesny i w pełni funkcjonalny. Realizacja tego projektu będzie piekielnie trudna, czeka nas rewolucja w sensie organizacyjnym. Powstanie piękny obiekt, supernowoczesny, przemyślany, dający w przyszłości możliwości rozwoju tej jakże ważnej i potrzebnej instytucji – mówił o planach wobec lecznicy marszałek województwa Piotr Całbecki.

REKLAMA

– Jestem szczęśliwy, i mówię to też w imieniu naszych pielęgniarek i naszych lekarzy, że będziemy mogli pracować w zupełnie nowych, znacznie lepszych warunkach – dodawał występujący w imieniu personelu lecznicy prof. Marek Jackowski, chirurg, naczelny lekarz WSZ.

Umowa z wykonawcą dokumentacji projektowej obejmuje także stworzenie rozwiązań umożliwiających funkcjonowanie szpitala na Bielanach w czasie realizacji inwestycji. Nowy budynek główny ma być nowoczesny i zapewniający najwyższe standardy. Będą się tu mieścić m.in. oddział kliniczny położnictwa i ginekologii, oddział noworodkowy i bank mleka, klinika kardiochirurgii z blokiem operacyjnym i oddziałem łóżkowym oraz oddziałem ECMO, oddział teleradioterapii, zakład diagnostyki laboratoryjnej, ośrodek badawczo-wdrożeniowy, kuchnia szpitalna i restauracja. Wszystko to na łącznej powierzchni 30 tys. m².

Nad przygotowaniem dokumentacji pracuje częstochowskie konsorcjum biur projektowych Neon. Ma na to 14 miesięcy. Inwestycja pochłonie 4,5 mln zł, na co złożą się środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 oraz środki własne szpitala.

W ostatnim czasie w WSZ w Toruniu trwa rozbudowa, opiewająca na kwotę 560 mln zł. Część z nowych budynków została już oddana do użytku szpitala, a w pozostałych trwają prace wykończeniowe. Kolejnym krokiem będzie “wymiana” budynku głównego.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.