Szkolenia komputerowe dla mieszkańców Łysomic

Box2 Łysomice Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Na terenie gminy Łysomice już w kwietniu rozpoczną się szkolenia komputerowe „Przekraczamy cyfrowe granice”. Na mieszkańców czeka kilka spotkań, dzięki którym będą mogli podnieść swoje kompetencje cyfrowe. W projekcie może wziąć udział łącznie 300 osób.

Szkolenia komputerowe organizowane są w ramach projektu „Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województw: kujawsko-pomorskiego i łódzkiego”. Dedykowane są dla mieszkańców gminy Łysomice lub dla osób, które mieszkają albo pracują na terenie gminy. Do wzięcia udziału w projekcie zachęcają wójt gminy Łysomice Piotr Kowal oraz Fundacja Klucz do Przyszłości.

REKLAMA

Do tej pory udało nam się zrealizować jedenaście szkoleń – mówi Małgorzata Mudlaff, prezes Fundacji Klucz do Przyszłości.

Projekt „Przekraczamy cyfrowe granice” w założeniach kierowany jest do 300 odbiorców. Nakierowany jest na wzrost umiejętności obsługi komputera, naukę stosowania technologii komunikacyjno-informacyjnych oraz wzrost kompetencji w zakresie użytkowania internetu. Szkolenia wyrównują szanse w zakresie korzystania z nowoczesnych technologii cyfrowych, zwłaszcza wśród seniorów. Projekt jest w całości dofinansowywany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Wysokość otrzymanego na ten cel unijnego grantu wynosi 150 tys. zł. 

W szkoleniu mogą wziąć udział osoby powyżej 25. roku życia. Zajęcia będą odbywać się w wymiarze 16 godzin dla grupy maksymalnie 12 osób. Staramy się, aby grupy nie były bardzo zróżnicowane pod względem wieku lub umiejętności – wyjaśnia Małgorzata Mudlaff.

Szkolenie rozplanowane jest na dwa dni po 8 godzin. Uczestnicy mogą liczyć na ciepły posiłek, kawę i słodki poczęstunek. Wszystkie rodzaje szkoleń zostaną przeprowadzone przez wykwalifikowanego instruktora. Będą odbywać się w Łysomicach, Lulkowie i Turznie.

Miejsce oraz konkretny termin szkolenia dostosowujemy do odbiorców – zapewnia Małgorzata Mudlaff.

Udział w projekcie jest dla beneficjentów bezpłatny. Każdy z nich ma prawo wybrać jeden z siedmiu modułów tematycznych, w ramach którego chciałby odbyć szkolenie. Podejmowane zagadnienia to przygotowanie rodzica do roli przewodnika dziecka w świecie internetu, przygotowanie do założenia własnego biznesu w sieci, nauka załatwiania spraw urzędowo-finansowych za pośrednictwem internetu, nauka funkcjonowania sieci społecznościowych czy nauka tworzenia własnej strony internetowej lub bloga. Dwa ostatnie moduły przeznaczone są dla rolników, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak w internecie znaleźć przydatne dla swojej branży informacje oraz dla osób chcących dowiedzieć się, z jakich legalnych źródeł można wykorzystywać zasoby edukacyjne do nauki lub własnej twórczości. Instruktorzy nauczą uczestników, jak korzystać z podstawowych usług e-administracji, jak wypełnić wniosek o 500+ czy jak założyć Kartę Dużej Rodziny. Odbiorcy szkolenia nauczą się, jak płacić podatki przez internet albo jak zarezerwować podróż w sieci. Dowiedzą się, czym jest konto w ePUAP oraz profil zaufany. Zapoznają się także z ogólnodostępnymi portalami, prezentującymi dorobek polskiej kultury. Nauczą się, jak stworzyć własne drzewo genealogiczne albo jak poznać historię swojej rodziny. Chętni mogą zapisywać się w Urzędzie Gminy w Łysomicach oraz za pośrednictwem strony internetowej www.kluczdoprzyszlosci.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *