Szczep „Błękitna Jedynka” z Górska już niedługo wprowadzi się do nowej harcówki

Box1 Wiadomości Zławieś Wielka
fot. nadesłane

Harcerze z gminy Zławieś Wielka jeszcze w tym roku będą mogli skorzystać z nowej harcówki. Budynek rozbudowuje się, żeby pomieścić 120 członków i 20 instruktorów 1 Szczepu Harcerskiego „Błękitna Jedynka” w Górsku. Prace budowlane już ruszyły.

Szczep „Błękitna Jedynka” przynależy do toruńskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego. Na jesieni zeszłego roku obchodził 20-lecie powstania. W ramach szczepu działają: drużyna wędrownicza, gromada zuchowa, drużyny harcerskie i drużyna starszoharcerska. Harcerze z Górska, Przysieka i Rzęczkowa już niedługo będą mogli korzystać z odnowionej harcówki. Jest ich tak wielu, że w budynku po starej zlewni mleka brakuje miejsca. 

REKLAMA

Wpadliśmy na pomysł, żeby rozbudować harcówkę. Udało się, dzięki przychylności marszałka, który dofinansował inwestycję kwotą 200 tys. zł – mówi Jerzy Rębacz, komendant szczepu.

Przedsięwzięcie pochłonie łącznie 400 tys. zł. Inwestycja realizowana jest przy 50-procentowym udziale środków z budżetu gminy Zławieś Wielka. Środki finansowe z Urzędu Marszałkowskiego zostały przeznaczone na zakup niezbędnych do budowy materiałów, a gmina podjęła się realizacji samej budowy. Ukłonem w kierunku harcerzy był gest wykonawcy, który zdecydował się obniżyć marżę na materiały budowlane. W założeniu do starego budynku zostanie dobudowana nowa część o powierzchni kilkuset mkw. Wykonawca zobowiązał się doprowadzić ją do stanu gotowego „pod klucz”. Zaplanowano w niej dwie duże sale zebrań dla harcerzy, aneks kuchenny i nową toaletę, przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo został rozebrany cały węzeł sanitarny, a w jego miejsce powstał nowy. Zima w tym roku była łagodna, dlatego prace budowlane już ruszyły. Początkowo zakładano, że budowa wystartuje na wiosnę, ale udało się przyspieszyć ten proces. Prace wyburzeniowe i ziemne zostały już wykonane.

W chwili obecnej trwa murowanie ścian fundamentowych i roboty izolacyjne – informuje Szymon Czajkowski, inspektor nadzoru budowlanego.

Projekt budowlany zakłada także remont starej części budynku. Istniejący obiekt zostanie poddany kompleksowej termomodernizacji.

Ściany i dach zostaną ocieplone, wymienimy także okna i posadzki, będą nowe tynki – tłumaczy Szymon Czajkowski.

fot. nadesłane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.