Świętujemy powrót Pomorza i Kujaw do wolnej Polski

Box2 Powiat toruński Wiadomości Województwo
fot. Starostwo Powiatowe w Toruniu

W piątek 10 stycznia zostały zainaugurowane obchody 100. rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski. Uroczystości objęte są patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wydarzenia organizowane przez samorząd województwa odbywają się w Toruniu, Bydgoszczy, Golubiu-Dobrzyniu, Inowrocławiu, Brodnicy i Tucholi.

Obchody zainicjowano złożeniem kwiatów w miejscach pamięci oraz pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 i pomnikiem gen. J. Hallera. W Toruniu obecny był minister Andrzej Dera, minister Jan Krzysztof Ardanowski, starosta toruński Marek Olszewski, przewodniczący Rady Powiatu Paweł Polikowski oraz wicestarosta Michał Ramlau. W kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty odbyła się uroczysta msza dziękczynna w intencji ojczyzny. Na historycznej siedzibie wojewodów pomorskich (obecne Collegium Maius) odsłonięto tablicę pamiątkową. Odbyła się także uroczysta sesja sejmików, której towarzyszyła wystawa okolicznościowa. Goście złożyli ślubowanie RP na historyczny sztandar, a przysięgę odczytał Maksymilian Kasprzak – jeden z ostatnich żyjących uczestników wojny obronnej 1939 roku.

REKLAMA

Tego dnia aktorzy Teatru Polskiego w Wilnie czytali także “Pana Tadeusza”, a po południu odbyła się konferencja naukowa “Powrót Pomorza do Polski 1920-2020”. Wieczorem w Filharmonii Pomorskiej odbył się koncert na 100-lecie powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski.

To nie koniec obchodów rocznicowych. Kolejne wydarzenia upamiętniające odbędą się w najbliższy piątek 17 stycznia. W Golubiu-Dobrzyniu zostanie zorganizowana manifestacja patriotyczna “Marsz dla Niepodległej”, na golubskim rynku odbędzie się uroczystość wojskowa, a na zamku piknik historyczny i inscenizacja o żołnierzach Hallera. Możemy się także spodziewać inscenizacji powitania Błękitnej Armii przez mieszkańców “Przekroczenie Drwęcy”. Natomiast 20 stycznia w Bydgoszczy zostaną odsłonięte tablice upamiętniające Ojców Niepodległości, a wieczorem zostanie zorganizowany koncert “Tryptyk Niepodległa”.

Warto również wspomnieć o biegu sztafetowym do Pucka, który odbędzie się w dniach 7-10 luty oraz biegu sztafetowym “100 kilometrów na 100-lecie powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski”, który zaplanowany jest na 14 marca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *