Świętowano w Mierzynku. Koło Gospodyń Wiejskich kończy 70 lat

Box2 Lubicz Wiadomości
fot. Marzena Masłowska/Starostwo Powiatowe

W ostatnią sobotę obchodzono 70-lecie istnienia Koła Gospodyń Wiejskich w Mierzynku (gm. Lubicz). Uroczystości w świetlicy wiejskiej poprzedziła msza święta w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej i św. Wacława w Lubiczu Górnym.

Wśród uczestników był starosta toruński Marek Olszewski, który na ręce przewodniczącej Koła Marzenny Bogusz złożył kwiaty oraz symboliczny czek. Z upominkami zawitały również sąsiedzkie koła gospodyń wiejskich.

REKLAMA

Koło powstało w 1950 roku z inicjatywy mieszkanek Mierzynka, przy wsparciu Kółka Rolniczego i OSP, i liczyło około 30 bardzo młodych kobiet. Zajmowało się rozprowadzaniem piskląt, kursami kroju, szycia, haftu, pieczenia i gotowania, a także organizowaniem wspólnych wycieczek oraz rodzinnych wieczorów czytelniczych i poetyckich. Początkowo miejscem spotkań były domy członkiń, miejscowy klub, a w późniejszym czasie część domu p. Wrześniewskich gdzie Urząd Gminy na potrzeby koła wydzierżawił od właścicieli 3 pomieszczenia, w których znajdowała się mała biblioteka, pokój spotkań, odczytów i wieczorków tanecznych oraz izba kuchenna z trzonem do pieczenia i gotowania. W 1987 roku zakończono budowę świetlicy.

Obecnie Koło liczy sobie 34 członkinie, w ARMiR figuruje od 1,5 roku, jego nazwa to “Od Pokoleń”, gdyż w składzie są panie, które zakładały pierwsze KGW w tej wsi 70 lat temu. Koło współpracuje z OSP i sołtysem, organizuje dzień dziecka, dzień kobiet, a także różnego rodzaju warsztaty kulinarne, robótek ręcznych, robótek ludowych.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *