Święto plonów w gminie Łysomice. Takich dożynek jeszcze nie było

Box1 Łysomice Wiadomości
Dożynki 2019. Fot. nadesłane

Dożynek nie będzie, ale zamiast nich trwają dożynkowe konkursy. Mieszkańcy mogą rywalizować w zmaganiach fotograficznych, kulinarnych i plastycznych. Takie rozwiązanie nie zastąpi corocznego święta, ale może stać się symbolicznym uczczeniem końca żniw. A te w tym roku zapowiadają się w gminie Łysomice bardzo dobrze.

Żniwa w gminie Łysomice idą pełną parą. Rolnicy nie mają na co narzekać, bo majowe deszcze uratowały wiele upraw. Prognozuje się wysokie plony, wyższe niż w poprzednich latach nawet o 10 proc. To szczególnie istotne dla gmin wiejskich, których podstawową funkcją gospodarczą jest produkcja rolna. Taką gminą, pomimo sukcesywnego rozwoju ekonomicznego, w dalszym ciągu jest gmina Łysomice. 

REKLAMA

Podstawowymi zasobami naturalnymi naszej gminy są bardzo dobre gleby. To właśnie ich wysoka jakość decyduje o rolniczym charakterze tych terenów – mówi Piotr Kowal, wójt gminy Łysomice.

Potwierdzają to statystyki. Użytki rolne zajmują 70 proc. powierzchni gminy, a niemal 90 proc. z nich to grunty orne. Na obszarze blisko 60 proc. użytków znajdują się grunty 3. klasy i gleby pszenno-buraczane. Rolnicy z gminy Łysomice najchętniej uprawiają właśnie zboża, szczególnie pszenicę oraz buraki cukrowe i rzepak. Sukcesywnie wzrasta także zainteresowanie uprawą kukurydzy. Gminę Łysomice charakteryzuje zatem wysoki poziom rolnictwa. Nic zatem dziwnego, że zwieńczenie końca żniw co roku było hucznie obchodzone. Niestety, tym razem dożynki musiały zostać odwołane. Włodarze już w kwietniu zdecydowali o odwołaniu wszystkich gminnych imprez do końca października. Zadecydowały kwestie bezpieczeństwa. 

Sytuacja jest na tyle poważna, że nie ma sensu ryzykować. Epidemia rządzi się swoimi prawami. My musimy starać się minimalizować jej skutki – podkreśla wójt Piotr Kowal.

Obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne nie pozwoliły na organizację dożynek, ale nie oznacza to, że mieszkańcy nie będą mogli uczcić pomyślnych żniw.

Organizujemy dla mieszkańców trzy konkursy, w których mogą wziąć udział. Wszystkie związane są z tematyką żniw, a ich celem jest upowszechnianie dorobku kultury polskiej wsi, obrzędów dożynkowych oraz tradycji i zwyczajów żniwnych – opowiada Justyna Paczkowska, specjalista ds. promocji i kultury w Urzędzie Gminy Łysomice.

Pierwszy konkurs pn. „Żniwa w obiektywie” dedykowany jest pasjonatom fotografii. Polega na wykonaniu zdjęcia o tematyce żniwnej. Mogą to być motywy dotyczące pracy na roli, maszyn rolniczych, krajobrazu czy aranżacji dożynkowych. Zdjęcia wraz z danymi osobowymi można nadsyłać do 28 sierpnia na adres paczkowska@lysomice.pl. Fotografię można też wstawić w komentarzu pod postem na profilu facebookowym gminy Łysomice. Zdjęcia zamieszczone pod postem mają szansę na zdobycie specjalnej nagrody za uzyskanie największej liczby polubień.

Trwa także konkurs plastyczny dla dzieci „Dziecięca wizja wieńca dożynkowego”. Prace, przedstawiające wieniec dożynkowy, należy wykonać w formacie A3 lub A4 dowolną techniką plastyczną. Prace można nadsyłać do 14 września. Ruszył też konkurs na dożynkowy chleb, wypiekany tradycyjną metodą. Wypieki należy dostarczać do Urzędu Gminy Łysomice do 11 września. 

Na uczestników wszystkich trzech konkursów czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe, wyróżnienia i specjalne nagrody wójta gminy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *