Święto Czernikowa. Przed nami cykl imprez sportowych i kulturalnych

Czernikowo Wiadomości
Fot. nadesłane

Koncerty, turnieje sportowe, rajd rowerowy i kino plenerowe – m.in. takie atrakcje czekają na mieszkańców w czasie Dni Gminy Czernikowo (16-29 czerwca). „Gmina Czernikowo rozkwita z każdym rokiem, zasługując na swe święto, które uwydatniać będzie jej walory i potencjał. W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy się zorganizować szereg działań promujących piękno naszej małej ojczyzny” – deklarują organizatorzy.

I Dni Gminy Czernikowo potrwają blisko dwa tygodnie. W tym czasie będziemy uczestniczyć w szeregu imprez kulturalnych i sportowych.

REKLAMA

– Święto naszej gminy ma promować to, co lokalne – mówi Rafał Rutkowski, przewodniczący Rady Gminy, współorganizator wydarzenia. – I jestem przekonany, że nasza oferta przyciągnie nie tylko mieszkańców gminy Czernikowo, ale też wielu przyjezdnych z całego regionu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą zwiedzić gminę na rowerze lub wziąć udział w sportowej rywalizacji; melomani posłuchają koncertów na wysokim poziomie, odkryjemy też wspólnie bogactwo naszego dziedzictwa historyczno-kulturowego.

Dni Gminy Czernikowo rozpoczną się 16 czerwca. O godz. 9.00 ze skwerku w Czernikowie ruszy rajd rowerowy „Szlakiem natury, szlakiem przeszłości”. To ścieżka edukacyjno-przyrodnicza eksponująca najciekawsze miejsca gminy.

– Z Czernikowa pojedziemy nad jezioro Steklin, odwiedzimy grodzisko Niedźwiedź, Makowiska, młyn w Mieniu, a wrócimy przez Witowąż – zapowiada Rafał Rutkowski. – W sumie przejedziemy 30-40 km z przystankami, podczas których uczestnicy będą brali udział w różnych zabawach, np. konkursach wiedzy o gminie. Przewidziano drobne nagrody oraz poczęstunek.

Dzień później powróci do gminy popularny festyn, który przyciągnie zwłaszcza fanów rekonstrukcji historycznych: „Wioska średniowieczna” w Steklinie – Niedźwiedziu. Na przełomie XX w. i XXI w. archeolodzy wpadli tam na niezwykłe znaleziska. Pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu, w tym narzędzia rolnicze i militaria, odkryto na dnie jeziora Steklin. Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia „Czyż-nie” organizowane są w tym miejscu edukacyjne warsztaty dla dorosłych i dzieci. Średniowieczne rzemiosło, tańce przy dawnej muzyce, gry i zabawy plebejskie, a także kulinaria sprzed wieków – to wszystko czeka na przybyłych do „Wioski średniowiecznej”. Dzieci i młodzież zapraszamy 17 czerwca w godz. 9.00-14.00, a dorosłych od 16.00 do 19.00.

W ramach Dni Gminy Czernikowo nie zabraknie wydarzeń sportowych. Już 18 czerwca odbędzie się turniej piłki nożnej dla uczniów z gminnych podstawówek o puchar wójta. Później będą m.in. turnieje siatkówki dla dorosłych mężczyzn oraz tenisa w czterech kategoriach (panie, panowie, młodzież, dzieci) – obydwa 23 czerwca – a także, w ostatnim dniu gminnego święta, piąta edycja turnieju piłki koszykowej w formule 3×3 (29 czerwca).
– Gmina promuje aktywny styl życia już od najmłodszych lat, dlatego mamy w programie tak dużo samorządowych imprez sportowych dla dzieci – mówi przewodniczący Rady Gminy.

23 czerwca znany toruński artysta Rafał „Zwierzak” Zieliński wraz z zespołem zaśpiewa nowe aranżacje przebojów Stinga. Piosenkarz nie raz występował w gminie Czernikowo i zawsze zbierał aplauz publiczności. 28 czerwca wystąpi młody lokalny zespół Retro Music Band, specjalizujący się w coverach standardów muzyki popularnej, zwłaszcza z lat 70. i 80. Będzie też kino plenerowe dla dzieci i dorosłych (wieczór 22 czerwca).

Organizatorzy serdecznie zapraszają! Program Dni Gminy Czernikowo na stronie: www.czernikowo.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *