Świąteczne Bajanie w BCK Łubianka już po raz piąty!

Box1 Łubianka Wiadomości
fot. nadesłane

Zapisy są konieczne, bo chętnych jest wielu. Wybrani bajarze zjawiają się w BCK w Łubiance, siadają na wygodnym fotelu i biorą do ręki książkę z bajkami. Potem trzeba ustawić oświetlenie, sprawdzić czy mikrofony działają poprawnie i można zaczynać. Kamera włączona, akcja. Na zakończenie pamiątkowe zdjęcie. Zarejestrowany na taśmie materiał dzieci mogą oglądać w internecie. Właśnie tak wygląda cykl „Świąteczne Bajanie, czyli cała gmina czyta dzieciom”. W 2019 roku wydarzenie zostało zorganizowane po raz piąty.

Akcja „Świąteczne bajanie” polega na czytaniu dzieciom bajek. Nie odbywa się to jednak w formule bezpośredniego kontaktu. Pomysłodawczyni wydarzenia, Danuta Kwiatkowska, odwołała się w swojej koncepcji do tradycji wieczorynek. Plan narodził się kilka lat temu, kiedy na jakiś czas telewizja przestała emitować wieczorne bajki. Impuls do działania dała jeszcze jedna refleksja.

REKLAMA

W okresie przedświątecznym w naszej gminie zawsze organizowano dużo wydarzeń, które wiązały się z tematyką świąt. Brakowało mi wśród nich czegoś, związanego z czytelnictwem – wspomina Danuta Kwiatkowska, dyrektorka Biblioteki – Centrum Kultury w Łubiance.

Tak powstała inicjatywa bajania, które miało łączyć w sobie ideę wieczorynki i czytania. Chodziło o to, aby bajanie oglądać na ekranach – tak jak niegdyś wieczorynkę. Właśnie dlatego bajki dla dzieci czytane są przed kamerą, ale sami odbiorcy nie uczestniczą bezpośrednio w tym wydarzeniu. Nagranie montowane jest potem w około 20-minutowy odcinek za pomocą prostego programu komputerowego. 

Początkowo jakość obrazu i dźwięku pozostawiały wiele do życzenia, z biegiem czasu nabrałyśmy wprawy. Teraz dysponujemy dwoma kamerami i profesjonalnymi mikrofonami, które przyczepiamy do ubrania osoby czytającej, żeby było dobrze ją słychać – wymienia Dorota Kwiatkowska.

Koncept jest bardziej nowoczesny niż klasyczna wieczorynka, ponieważ odcinki emitowane są w internecie. Wydarzenie posiada swój własny kanał na platformie YouTube, a jego poszczególne odsłony udostępniane są także na Facebooku. 

Bajanie ma formę interaktywną. Skierowane jest przede wszystkim do osób, które są zaangażowane w świat internetu – wyjaśnia dyrektorka BCK.

Cykl rozpoczyna się z dniem 6 grudnia. Codziennie emitowany jest jeden odcinek o godzinie 19:00 (czyli w czasie, gdy niegdyś pojawiała się w telewizji wieczorynka). Na Świąteczne Bajanie składa się łącznie 18 odcinków. Bajki wybierane są przez organizatorki wydarzenia. Zawsze związane są z tematyką świąt i przekazują uniwersalne prawdy moralne. Bajarzem może zostać każdy chętny. Warunki są dwa – musi być mieszkańcem gminy Łubianka i nie powinien być osobą, która już kiedyś występowała. Bajki czytali dzieciom do tej pory wójt gminy, członkowie klubów sportowych i klubu seniora, podopieczni DPS-u, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, harcerze czy nauczyciele.

Mnie bardzo się podobało. Tekst bajki „Lucjan się wstydzi” dostałam wcześniej i mogłam się przygotować, nie tylko pod względem czasu, ale też interpretacji – opowiada o swoich wrażeniach Elżbieta Zglinicka, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Łubiance.

W Wigilię emitowany jest odcinek specjalny, w którym wszyscy bajarze składają życzenia świąteczne. Natomiast w Boże Narodzenie pojawia się odcinek making-off, odsłaniający kulisy powstawania filmów. Po zakończeniu nagrań, sceneria świątecznego bajania udostępniania jest rodzinom z dziećmi, które mogą sobie zrobić na jej tle pamiątkowe zdjęcie. To duża atrakcja, ponieważ co roku bajanie odbywa się w innych aranżacjach. 

Bajanie to moje oczko w głowie – podsumowuje Danuta Kwiatkowska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *