Świąteczne atrakcje w Wielkiej Nieszawce. Co się działo?

Box1 Powiat toruński Wiadomości Wielka Nieszawka
fot. nadesłane

Wspólne dekorowanie choinki, bożonarodzeniowe warsztaty kulinarne, koncerty kolęd… Gmina Wielka Nieszawka przygotowała dla wszystkich moc świątecznych atrakcji. Odbyła się także wigilijna wieczerza dla osób, które Boże Narodzenie być może spędzą w pojedynkę. A w sobotę 21 grudnia zorganizowano koncert Sary Pach i kiermasz bożonarodzeniowy.

Na żadnym świątecznym stole nie powinno zabraknąć tradycyjnych wigilijnych potraw. Jak przyrządzić doskonałe pierogi z kapustą i grzybami, czerwony barszcz, łazanki z makiem i sałatkę warzywną, 13 grudnia uczył chętnych mieszkańców gminy szef kuchni Restauracji „Olender” Mateusz Połubiński. Co wyszło uczestnikom kulinarnych warsztatów, mogli przekonać się wszyscy, którzy zajrzeli do CSiR „Olender” na bezpłatną degustację tego dnia po południu.

REKLAMA

Można było nie tylko doskonalić się w kulinarnym rzemiośle, ale też poznać zasady savoir vivre’u i dowiedzieć się, jak pięknie udekorować wigilijny stół – mówi Kamil Maliszewski z Urzędu Gminy. – Wierzę, że wigilijna wieczerza w wykonaniu uczestników naszych warsztatów będzie bardzo udana.

Wygląda na to, że podobnie myślą osoby, które wzięły w nich udział. Na Facebooku CSiR „Olender” relacja z warsztatów doczekała się wielu pozytywnych komentarzy. „Bardzo fajnie zorganizowane warsztaty. Super atmosfera i przedwigilijny klimat. Zgłaszam się na kolejne warsztaty!” – napisała jedna z uczestniczek kursu, pani Dorota.

Kolejnym wydarzeniem z tego cyklu była pierwsza w historii gminy Wielka Nieszawka wigilia dla osób samotnych, która odbyła się w sobotę 14 grudnia w CSiR „Olender”. Przy jednym stole zgromadzili się ci, którzy na co dzień nie mają wokół siebie bliskich, rodziny czy przyjaciół. Specjalne zaproszenia na wigilię dla samotnych wystosował osobiście wójt gminy Krzysztof Czarnecki, zasięgnąwszy rady tych, którzy swoich sąsiadów znają najlepiej – sołtysów wszystkich czterech sołectw. Tamto sobotnie popołudnie spędził wśród osób, które skorzystały z zaproszenia. W wigilijny nastrój wprowadził zebranych chór ze Szczecina, który zaśpiewał wiele znanych kolęd. Wszyscy uczestnicy otrzymali w podarunku paczki ze słodyczami i produktami żywnościowymi o długim terminie ważności – które mogą wykorzystać, przygotowując własną wigilijną wieczerzę. Wigilię dla osób samotnych i warsztaty kulinarne zrealizowano w ramach projektu LGD „Podgrodzie Toruńskie” pt. „Zwiększenie atrakcyjności gminy Wielka Nieszawka poprzez organizację dziewięciu przedsięwzięć promocyjnych” sfinansowanego ze środków PROW na lata 2014-2020.


Dzień później, w niedzielę 15 grudnia, mieszkańcy gminy zgromadzili się przed CSiR „Olender”, by tradycyjnie wspólnie z wójtem udekorować choinkę. Każdy przyniósł własną ozdobę, by choinka była jeszcze piękniejsza. Przy akompaniamencie fortepianu, za którym zasiadł dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Małej Nieszawce dr Jarosław Dąbrowski, wspólnie odśpiewano kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Później w bożonarodzeniowym repertuarze zaprezentowały się gminne zespoły wokalne: złożone z seniorów Leśna Kraina, Wspomnienie i Appassionata oraz młodzieżowe Gama i Puls. Ci, którzy wykazali się największą wiedzą na temat Bożego Narodzenia, mogli wygrać m.in. ufundowane przez gminę wejściówki do aquaparku. Rozstrzygnięto też VI Konkurs Szopki Bożonarodzeniowej dla Dzieci w Wieku Szkolnym. Najpiękniejsze szopki można oglądać na wystawie w CSiR „Olender”. Na koniec uroczystości wójt gminy Krzysztof Czarnecki wręczył dzieciom paczki ze słodyczami, a wszyscy zebrani mogli skosztować barszczu z uszkami przygotowanego przez Restaurację „Olender”.

W ubiegła sobotę natomiast odbył się koncert Sary Pach i kiermasz bożonarodzeniowy.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *