Stypendia dla studentów medycyny i młodych lekarzy. Szpitale z regionu chcą w ten sposób rozwiązać problem braku lekarzy

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Prowadzone przez samorząd województwa lecznice z regionu uruchomiły programy stypendialne dla studentów medycyny oraz młodych lekarzy. Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku chcą w ten sposób pozyskać nowych lekarzy. Ma to rozwiązać odczuwalny w szpitalach w całym kraju problem deficytu kadr.

– Największym problem może się wkrótce okazać brak personelu przy łóżkach chorych. Sytuacja kadrowa w służbie zdrowia jest krytyczna i jeśli nie zaczniemy działać już teraz, staniemy się medyczną pustynią, z nowoczesnymi szpitalami, w których trzeba będzie, ze względu na brak personelu, zamykać dobrze wyposażone oddziały – mówił we wrześniu marszałek województwa Piotr Całbecki, zapowiadając stypendia fundowane dla przyszłych lekarzy oraz lekarzy rezydentów w kujawsko-pomorskich lecznicach wojewódzkich.

REKLAMA

Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu wsparciem obejmuje studentów ostatnich lat medycyny oraz lekarzy stażystów. “Dodatek lojalnościowy” dla lekarza rezydenta wynosi 2 tys. złotych, a stypendium dla studenta 1,8 tys. złotych. Aktualnie w programie uczestniczy siedmioro lekarzy i szóstka studentów Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Podobny program, choć na nieco innych warunkach, realizuje też Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku, który podpisał już pierwszych pięć umów ze studentami.

Zasadą stypendiów fundowanych jest zawodowe związanie (na czas określony w umowie) z placówką fundującą. Województwo chce w ten sposób przeciwdziałać problemowi braków personelu w szpitalach.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *