Stuletnia mieszkanka Grębocina z wyróżnieniem od Marszałka Województwa

Box1
Fot. Mikołaj Kuras

Eufemia Bolinowska otrzymała z rąk marszałka województwa, Piotra Całbeckiego, medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, przyznawany osobom, które ukończyły 100 lat. Jest również setną osobą, której przyznano to wyróżnienie.

Pani Eufemia urodziła się 16 lipca 1919 roku w Katarzynce, na terenie obecnego Torunia.. Jej pamięć sięga więc czasów 20-lecia międzywojennego. Jest jedną z tych niewielu osób, które widziały to, o czym inni dowiadują się z książek do historii. Była świadkiem II Wojny Światowej, a także wzniesienia i upadku żelaznej kurtyny. 

REKLAMA

Przed wojną rodzina pani Eufemii przeprowadziła się do Grębocina. Po wybuchu wojny, kobieta została zmuszona do pracy dla Niemców. Zajmowała się m. in. wykopywaniem okopów. Lata 60. przyniosły kolejne zmiany. Pani Eufemia przeniosła się do Zakopanego, gdzie pracowała w domu wczasowym św. Józefa. Po przejściu na emeryturę, zdecydowała się powrócić do Grębocina. Nigdy nie założyła rodziny, jednak może liczyć na wsparcie najbliższych. Obecnie mieszka ze swoim chrześniakiem, który zapewnia jej opiekę. Zadziwiający jest fakt, że mimo wieku, pani Eufemia nigdy nie korzystała z usług lekarza. Dużo czasu spędza z książkami. Teraz dołączyła do grona 100 osób wyróżnionych odznaczeniem Unitas Durat. 

Akcja wręczania medali rozpoczęła się jeszcze w 2018 roku. Wszystko z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to sposób na uhonorowanie tych, którzy mieli okazję urodzić się, kiedy odradzała się ich ojczyzna. Eufemia Bolinowska może pochwalić się członkostwem w tym gronie. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *