Stulatka ze Złotorii z medalem Unitas Durat

Box2 Lubicz Samorząd Województwa Wiadomości
Wręczenie medalu pani Cecylii Kowalskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Kolejna stulatka z regionu dołączyła do grona uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat. Cecylia Kowalska ze Złotorii urodziny obchodziła 16 marca. Wyróżnienie wręczył jej wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Cecylia Kowalska urodziła się w 1921 roku w Grabówku w powiecie świeckim. Tam, wraz z rodzeństwem, pomagała ojcu w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. W trakcie wojny została wywieziona do Niemiec, gdzie podczas wykonywania przymusowych robót, poznała swojego przyszłego męża. Po wojnie, wspólnie zamieszkali nieopodal Torunia, w Osieku nad Wisłą. Później przeprowadzili się do Grabowca. Obecnie mieszka w Złotorii, ma ośmioro wnucząt i piętnaścioro prawnucząt. Teraz została nagrodzona medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, przyznawanym mieszkańcom regionu, którzy ukończyli setny rok życia.

REKLAMA

– Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści. Z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem  – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

Marszałkowski medal otrzymało już 176 seniorów.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.