Strażacy ochotnicy z gminy Obrowo wsparli OSP Fordon w Bydgoszczy

Box1 Obrowo Wiadomości
Fot. nadesłane

Sytuacja bydgoskiej OSP Fordon jest trudna. Ich jedyny samochód ratowniczo-gaśniczy spłoną kilka tygodni temu. Strażacy ochotnicy z gminy Obrowo postanowili oddać im jeden ze swoich wozów. “Chcieliśmy wspomóc brać strażacką”, tłumaczą. Zielone światło inicjatywie dał wójt Andrzej Wieczyński.

Ochotnicze Straże Pożarne z gminy Obrowo wzbogaciły się w tym roku o dwa nowe pojazdy ratowniczo-gaśnicze. Łącznie w gminie znajdowało się do tej pory 12 takich wozów. To na tyle dużo, że gmina mogła oddać jeden z nich kolegom z Bydgoszczy, których sytuacja przedstawia się dużo gorzej.

REKLAMA

Kilka tygodni temu ich jedyny samochód ratowniczo- gaśniczy uległ spaleniu. Widzimy, że to jednostka bardzo aktywna i rozwojowa, dlatego chcieliśmy wspomóc brać strażacką naszym pojazdem, aby mogli dalej rozwijać się i pomagać – tłumaczy Sławomir Lewandowski, inspektor ds. zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej i przeciwpożarowej w Urzędzie Gminy Obrowo, zastępca naczelnika OSP Kawęczyn.

Sytuacja w OSP Fordon jest bardzo trudna, bo strażacy sami finansują swoją działalność, głównie z własnych funduszy i ze zbiórek społecznych, np. ze zbiórek złomu. Strażacy ochotnicy z Fordonu sami płacą za ubezpieczenie, paliwo czy badania lekarskie. To jedyna OSP na terenie Bydgoszczy.

Strażacy ochotnicy z gminy Obrowo poprosili wójta Andrzeja Wieczyńskiego o zgodę na przekazanie samochodu z OSP w Zawałach strażakom z Fordonu w Bydgoszczy. Wójt zgodził się bez wahania. Sam od kilkudziesięciu lat jest strażakiem ochotnikiem i doskonale rozumie potrzeby gminnych OSP.

Samochód, który uległ spaleniu, otrzymaliśmy z gminy Skąpe w województwie lubuskim. Teraz pomaga nam gmina Obrowo. Dziękujemy, druhowie! Zawsze będziecie mogli na nas liczyć! – dziękuje Paweł Bagniewski, skarbnik OSP Bydgoszcz Fordon.

Na terenie gminy Obrowo istnieje obecnie 7 OSP, w których czynie działa ok. 200 druhów. W zeszłym roku jednostki na terenie gminy podjęły 327 akcji ratowniczo-gaśniczych, co dało im 2. miejsce pod względem prowadzonych działań w powiecie toruńskim. W budżecie gminy Obrowo na 2020 r. dla OSP zaplanowano ponad 40 tys. zł.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *