Strażacy ochotnicy z gminy Obrowo w zeszłym roku wzięli udział w ponad 300 akcjach

Box2 Obrowo Wiadomości
fot. nadesłane

7 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej funkcjonuje na terenie gminy Obrowo. W ich skład wchodzi ponad 200 strażaków. W ubiegłym roku wzięli oni udział w 327 akcjach ratowniczo-gaśniczych, a ich średni czas wyjazdu od momentu zaalarmowania wynosi 3 minuty. 

3 samochody ciężkie ze zbiornikiem 5 m³  wody, 6 średnich pojazdów ze zbiornikiem wody od 2 do 4 m³ oraz 2 lekkie, z przeznaczeniem do ratownictwa technicznego, przewozu pomp i strażaków – łącznie 11 pojazdów znajduje się na wyposażeniu obrowskich OSP. 327 akcji ratowniczo-gaśniczych w ubiegłym roku jest drugim wynikiem w całym powiecie, co świadczy o ilości pracy, jaką mają gminni strażacy ochotnicy. 

REKLAMA

Na co dzień są gotowi na każde wezwanie i nie marnują czasu. Od momentu zaalarmowania muszą oderwać się od codziennych obowiązków, dojechać do remizy, przebrać się w specjalne ubranie i zgłosić gotowość do wyjazdu. W powiecie toruńskim strażakom to wszystko zajmuje średnio 3 minuty. Dojazd z remizy na miejsce zdarzenia zajmuje im z kolei od 2 do 5 minut. Najbliższa jednostka Państwowej Straży Pożarnej znajduje się około 15-20 minut drogi od centrum gminy Obrowo, dlatego ważne jest, aby sieć lokalnych OSP była dobrze rozwinięta. 

Utrudnieniem dla pracy strażaków jest nierzadko stary sprzęt, a zwłaszcza samochody. Średni wiek pojazdów strażackich na terenie gminy stale się jednak obniża, a to za sprawą sukcesywnego odmładzania taboru. Od 2014 roku za kwotę ponad 1,5 mln zł zakupione zostały 2 ciężkie wozy – dzięki dofinansowaniu z Komendy Głównej PSP oraz Zarządu Głównego ZOSP RP. Ponadto, Komenda Wojewódzka PSP przekazała w zeszłym roku średni samochód ratowniczo-gaśniczy na rzecz OSP w Kawęczynie. 

W 2019 roku gminne OSP powitały w swoich szeregach 16 nowych strażaków. Stale podnoszone są także kwalifikacje członków, m.in. dzięki szkoleniom z pierwszej pomocy, czy różnym kursom. 

Dla nas, strażaków czynnie działających w OSP, szczególnie ważne jest motywowanie młodych osób do wstępowania w szeregi straży pożarnej. Wiadomo, że strażacy  traktują przynależność do OSP jako służbę podobną do tej w PSP i poświęcają  swój wolny czas kosztem swoich rodzin czy innych wyrzeczeń w celu ratowania życia i zdrowia ludzkiego, niekiedy narażając własne życie, w zamian otrzymując czasami słowa podziękowania i życzliwości, ale też czasem i krytyki – mówi Sławomir Lewandowski, inspektor ds. zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej i przeciwpożarowej w Urzędzie Gminy Obrowo, zastępca naczelnika OSP w Kawęczynie. – Dlatego cenimy każdego nowego członka naszej społeczności.

W minionym roku na funkcjonowanie jednostek OSP gmina Obrowo przeznaczyła 300 tys. zł. Są to pieniądze przeznaczane głównie na ubezpieczenia strażaków, koszty zakupu m.in. paliwa, a także bieżące naprawy i zakup nowego sprzętu, umundurowanie strażackie, czy ekwiwalenty dla strażaków biorących udział w akcjach.

To wielki przywilej dla Obrowa i bezcenne poczucie bezpieczeństwa, że mamy Państwa tak blisko. To Państwo jako pierwsi są na miejscu zagrożenia, ofiarując swoje siły, narażając zdrowie, a nawet i życie. Dziękujemy Wam za to – napisali w życzeniach do strażaków wójt Obrowa Andrzej Wieczyński i sekretarz gminy Mirosława Kłosińska.

Gminne OSP zaangażowały się ostatnio wspólnie z sołtysami w roznoszenie mieszkańcom maseczek wielorazowego użytku. Prowadzą również akcję “Strażacy – medykom”, w ramach której zebrali dostarczyli medykom ze szpitali w Toruniu środki ochronne i higieniczne, a także żywność i napoje.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *