Strażacy gaszący pożar w Raciniewie otrzymali nowy sprzęt

112 Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Przekazanie sprzętu strażakom, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W listopadzie w Raciniewie w powiecie Chełmińskim doszło do pożaru nielegalnego składowiska opon. W akcję gaszenia ognia włączyło się 151 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i 75 zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych z całego województwa. Ci, którzy w zwalczaniu ognia brali udział, otrzymali nowy sprzęt, zakupiony przez stowarzyszenie Salutaris.

Pożar w Raciniewie trwał przez kilka dni. Wybuchł w piątek 13 listopada, a udało się go dogasić dopiero we wtorek 17 listopada. 75 jednostek OSP, które uczestniczyły w akcji gaszenia pożaru, otrzymały nowy sprzęt. Ten, którym dysponowali, zużył się podczas akcji. Do OSP trafiło 88 wężów tłocznych W-52, 114 wężów tłocznych W-75 oraz 17 kompletów ubrań specjalnych. Ponadto, wyremontowano samochód OSP Lipienek (pow. chełmiński, gm. Lisewo). Z kolei PSP otrzymała 36 wężów tłocznych W-110. Łącznie stowarzyszenie Salutaris wydało 109 tys. zł na sprzęt dla strażaków.

REKLAMA

Uroczystość przekazania sprzętu odbyła się w czwartek 11 lutego. Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządu województwa, w tym marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski i przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

– Po raz kolejny daliście dowód swojej odwagi i zaangażowania na rzecz niesienia bezinteresownej pomocy w ratowaniu zdrowia, życia ludzkiego i mienia, a także dbałości o ochronę środowiska. Dziękując za Waszą gotowość i poświęcenie, chcielibyśmy wyrazić swój podziw dla wszystkich strażaków ochotników biorących udział w tej niebezpiecznej akcji ratowniczo-gaśniczej i życzyć Wam satysfakcji oraz zadowolenia z dobrze spełnionego zadania na rzecz bezpieczeństwa  lokalnej społeczności województwa kujawsko-pomorskiego – napisali w liście, który otrzymały wszystkie jednostki marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska

W uroczystości uczestniczyli także wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego Samorządowego Stowarzyszenia Salutaris Wiesław Czarnecki, dyrektor wojewódzkiego związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Toruniu Piotr Tomaszewski, zastępca kujawsko-pomorskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej Sławomir Herbowski oraz przedstawiciele jednostek ochotniczych straży pożarnych: Czarże, Dąbrowa Chełmińska, Solec Kujawski (w powiecie bydgoskim), Trzebcz Szlachecki, Unisław (obie w powiecie chełmińskim, Miedzno (powiat świecki), Łubianka (w powiecie toruńskim) oraz Wąbrzeźno.

Stowarzyszenie Salutaris zostało powołane w 2014 roku przez samorząd województwa. Zrzesza samorządy z regionu, operując Funduszem Solidarnościowym, który jest instrumentem doraźnej, szybkiej pomocy finansowej dla gmin i powiatów dotkniętych skutkami klęsk żywiołowych lub katastrofami.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.