Stop szkodliwym odpadom. W gminie Zławieś Wielka rusza nowy projekt

Box2 Wiadomości Zławieś Wielka
fot. Pixabay

Mieszkańcy 16 miejscowości w gminie Zławieś Wielka będą mogli nieodpłatnie pozbyć się folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i opakowań typu Big Bag. Samorząd szacuje, że usuniętych zostanie ok. 128 ton tego typu odpadów z terenu gminy. 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od sierpnia zeszłego roku realizuje ogólnopolski program usuwania folii rolniczych i innych odpadów, pochodzących z działalności rolniczej. Samorządy do końca zeszłego roku mogły składać wnioski o dofinansowanie do realizacji projektu. Taką możliwość wykorzystała również gmina Zławieś Wielka. Umowa o dofinansowanie przedsięwzięcia pn. „Usuwanie odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag” została podpisana 21 kwietnia.

REKLAMA

Projekt będziemy realizować od początku lipca do końca listopada. Planowany całkowity koszt realizacji, razem z dotacją, to 64.5 tys. zł – informuje Monika Ryngwelska, inspektor ds. pozyskiwania środków zewnętrznych w Urzędzie Gminy Zławieś Wielka.

Gmina Zławieś Wielka przeprowadziła inwentaryzację na podstawie wniosków składanych przez mieszkańców. Określono, że rolnicze odpady z tworzyw sztucznych generowane są na terenie 82 gospodarstw w miejscowościach: Czarnowo, Toporzysko, Zławieś Wielka, Zławieś Mała, Łążyn, Skłudzewo, Rzęczkowo, Siemoń, Czarne Błoto, Pędzewo, Górsk, Gutowo, Zarośle Cienkie, Stary Toruń, Cegielnik i Cichoradz.

Odzew ze strony mieszkańców był bardzo duży – mówi Monika Ryngwelska.

Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu mieszkańcy będą mogli nieodpłatnie dostarczyć odpady do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Łążynie albo do Zakładu Usług Komunalnych w Rzęczkowie.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.