Starosta toruński: Szykują się święta bez rodzinnych zjazdów

Box2 Powiat toruński Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Dziś w południe odbyła się wideokonferencja starosty powiatu toruńskiego Marka Olszewskiego, w trakcie której poinformował on o statystykach dotyczących koronawirusa w powiecie, o funkcjonowaniu administracji samorządowej i chełmżyńskiego szpitala powiatowego oraz o podopiecznych Domów Pomocy Społecznej. Wystosował także apel o pozostanie w domach.

– W kwarantannie indywidualnej przebywają obecnie 132 osoby. Ta liczba już jutro zmniejszy się o około 40 osób. W kwarantannie zbiorowej przebywa 7 osób. Jedna z nich jest chora – przekazał Marek Olszewski.

REKLAMA

Jeden chory to przypadek, który ujęty był już we wcześniejszych statystykach. Nie jest to więc nowy przypadek zakażenia koronawirusem.

Ponadto, starosta poinformował o zasadach funkcjonowania administracji samorządowej, która działa według zasad, mających zwiększyć bezpieczeństwo zarówno mieszkańców, jak i pracowników.

– Od dziś nie przyjmujemy już interesantów w wydziale komunikacji. Można jednak składać wnioski w biurze podawczym. Zachęcam także do korzystania z możliwości kontaktu telefonicznego oraz mailowego – mówił.

Starosta odniósł się także do kwestii działania chełmżyńskiego Szpitala Powiatowego.

– Szpital Powiatowy w Chełmży funkcjonuje normalnie. Przed chwilą rozmawiałem z panem dyrektorem, który zapewnił, że nie ma żadnych powodów, aby szpital zmieniał szczególnie swoje dotychczasowe działania – przekonywał Marek Olszewski.

Jak twierdzi, jednostki powiatowe nadal wykonują wszystkie swoje zadania, mimo ograniczeń w przyjmowaniu interesantów. Niezagrożone są także terminy wykonania inwestycji powiatowych. Wszystkie prace toczyć się mają zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Starosta zwrócił także uwagę na sytuację podopiecznych Domów Pomocy Społecznej.

– Otaczamy szczególną opieką i w pełni izolujemy pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Już kilka tygodni temu wyłączyliśmy możliwość odwiedzania naszych pensjonariuszy. To grupa szczególnego ryzyka i musimy o nich szczególnie dbać. Dziękuję pracownikom DPS za ofiarną pracę w tym trudnym czasie – mówił.

– Utrzymujemy stały kontakt ze służbami i instytucjami, odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo mieszkańców powiatu – podkreślał starosta. – Jesteśmy w stałym kontakcie z sanepidem, policją, Centrum Zarządzania Kryzysowego, ale także z burmistrzem Chełmży, czy wójtami gmin powiatu toruńskiego.

Wystosował także apel o pozostanie w domach.

– Apeluję o przestrzeganie ustalonych w kraju zasad organizowania naszego życia zbiorowego. O unikanie kontaktów, które nie są konieczne. O pozostawanie w domu. W tej chwili to najważniejsze. Czego oczekuje od nas nasza ojczyzna? Mycia rąk i pozostawania w domu. To naprawdę niewiele – zaznaczał Marek Olszewski. – Apeluję także, by pomimo ładnej pogody, nie wychodzić bez potrzeby na zewnątrz. Zachować szczególną ostrożność w sklepach, na targowiskach, a także zwrócić uwagę, na potrzeby naszych starszych sąsiadów. Szykują się nam święta bez rodzinnych zjazdów. I nie planujmy ich. Na to przyjdzie czas – być może za rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *