Starosta toruński: Musimy się wspierać jako Polacy.

Box2 Powiat toruński Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Dziś w południe odbyła się wideokonferencja starosty toruńskiego Marka Olszewskiego, który poinformował m.in. o aktualnych danych dotyczących zakażeń koronawirusem w regionie.

Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego chorych jest 59 osób. W kwarantannie przebywa 689 osób.

REKLAMA

– Jesteśmy myślami i sercem ze wszystkimi, których dotknęła epidemia. Z chorymi, ich bliskimi i wszystkimi przebywającymi w odosobnieniu z powodu kwarantanny – podkreślał starosta.

Poinformował również o obecnym sposobie funkcjonowania starostwa. Jak się okazuje, osobiste dostarczanie dokumentów do biura podawczego może załatwienie sprawy nawet wydłużyć.

– Administracja powiatowa pracuje zachowując szczególne środki bezpieczeństwa. Ponawiam apel o telefoniczny, mailowy i korespondencyjny kontakt ze starostwem – mówił. – Biuro podawcze w budynku starostwa będzie nadal czynne, ale proszę z niego korzystać jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Korespondencja dostarczana osobiście przechodzi trzydniową kwarantannę, więc osobiste dostarczanie dokumentów nie przyspiesza załatwienia sprawy.

Odniósł się także do kwestii chełmżyńskiego szpitala, wyrażając podziękowania dla wszystkich wspierających placówkę.

– Z zarządem szpitala w Chełmży jesteśmy w stałym kontakcie. W miarę potrzeb i możliwości udzielamy mu wszelkiej niezbędnej pomocy – zapewniał. – Ostatnio zakupiony został sprzęt i środki ochrony osobistej za kwotę 50 tys. zł. Dalsze wsparcie jest oczywiście nadal możliwe. Dziękuję przy okazji wszystkim osobom prywatnym oraz instytucjom, które wspierają ten szpital i inne placówki.

Ponadto, Marek Olszewski przekazał informację o tym, że Powiatowy Urząd Pracy uruchomił możliwość ubiegania się o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, udzielanych ze środków funduszu pracy. Oprocentowanie wynosi 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.

– Prawidłowo wypełnione i podpisane dokumenty należy składać elektronicznie, przy skorzystaniu z podpisu elektronicznego, przesyłając na skrzynkę podawczą ePUAP, podpisując profilem zaufanym, składając dokumenty w kopercie do skrzynek, znajdujących się w tych urzędach lub też przesyłając tradycyjną pocztą na adres PUP, ul. Polna 115 – wymieniał starosta.

Swoje wystąpienie zakończył apelem o wspieranie lokalnych producentów podczas robienia zakupów.

– Musimy się wspierać jako Polacy. Podczas przedświątecznych zakupów proszę pamiętać o tym, aby wybierać produkty polskie. Powinniśmy wspierać w tych ciężkich chwilach polskich producentów i rolników – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *