Spotkanie z lokalnymi przedsiębiorcami w Chełmży

Chełmża Wiadomości
fot. Urząd Miasta Chełmża

W Sali Mieszczańskiej Ratusza w Chełmży z lokalnymi przedsiębiorcami spotkali się burmistrz miasta Jerzy Czerwiński oraz wójt gminy Chełmża Jacek Czarnecki. W spotkaniu, które odbyło się 25 września, udział wzięli też przedstawiciele zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Podczas spotkania omówiono ustawę, która weszła w życie 30 czerwca 2018 r. Chodzi o zmianę zasad funkcjonowania stref ekonomicznych, polegającą na zwolnieniu z podatku dochodowego na okres od 10 do 15 lat niezależnie od miejsca inwestycji. Wprowadzony system zróżnicował również kryteria przyznawania pomocy w zależności od jakości inwestycji, sytuacji gospodarczej w regionie i strategicznych potrzeb w myśl zasady zrównoważonego rozwoju – mówi Agata Ignasiak z Działu Inwestycji Strefowych.

REKLAMA

Udział w spotkaniu wzięło kilkudziesięciu przedsiębiorców z regionu. Dzięki nowej ustawie o wspieraniu inwestycji strefa ekonomiczna może powstać w każdej gminie, która spełnia odpowiednie warunki działalności oraz nakładów, jakie są określane dla każdego z powiatów. W ramach pomocy lokalni przedsiębiorcy mogą korzystać m.in. z pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego. Firma zyskać może dodatkowo możliwość rozwoju przedsiębiorstwa w obecnej lokalizacji, dodatkową promocję (jeżeli projekty są innowacyjne), możliwość kształtowania lokalnej polityki gospodarczej.

Firma może otrzymać nawet 55 proc. zwolnienia z podatku dochodowego od poniesionych nakładów inwestycyjnych – dodaje Agata Ignasiak.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna przedstawiła uczestnikom spotkania prezentację Banku Gospodarstwa Krajowego, dotyczącą pozyskiwania dotacji na rozwój firmy dla przedsiębiorstw. 

Celem dotacji dla firm jest wspieranie polskiego biznesu, ale również mobilizacja pracodawców do podejmowania odpowiedzialnych działań na rzecz pracowników. Dotacje mogą podnieść poziom szczególnie mniejszych firm, zachęcić osoby do zakładania własnej działalności, a także znacząco wpłynąć na poprawę warunków zatrudnienia pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *