Sportowa wystawa przed Urzędem Marszałkowskim. Potrwa do 4 czerwca

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Otwarcie wystawy poświęconej Bronisławowi Malinowskiemu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego przy placu Teatralnym w Toruniu oglądać można wystawę poświęconą Bronisławowi Malinowskiemu. Wybitny polski lekkoatleta, specjalizujący się w biegach długodystansowych, jest patronem 2021 roku w województwie kujawsko-pomorskim.

Bronisław Malinowski w 1976 roku wywalczył srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu. Cztery lata później w Moskwie sięgnął po złoto. Na koncie ma również dwa mistrzostwa Europy. Uroczyste otwarcie poświęconej mu wystawy fotograficznej odbyło się na początku tygodnia – 24 maja, w obecności marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej i prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego. 4 czerwca wystawa trafi właśnie tam.

REKLAMA

– Niech postawa Bronisława Malinowskiego, jego wytrwałość, umiejętność wykorzystania talentu i wiara będą naszą inspiracją – mówił podczas otwarcia marszałek Piotr Całbecki.

– Bronisław Malinowski jest postacią, która może stać się autorytetem dla młodych ludzi. To oni powinni czerpać garściami z jego osobowości, podejścia do sportu i rywalizacji, a także z jego dumy, że jest Polakiem – podkreśliła przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

Wystawa składa się z 16 plansz prezentujących Bronisława Malinowskiego w okresie jego największych sukcesów. Znajdują się tu m.in. zdjęcia ze wspomnianych wcześniej Igrzysk Olimpijskich w Moskwie i z Mistrzostw Europy w Rzymie, czyli z imprez, na których Bronisław Malinowski sięgał po najwyższe laury. Obejrzeć tam można również fotografie z treningów z Ryszardem Szczepańskim i Ireną Szewińską. Prezentowane zdjęcia to materiały archiwalne ze zbiorów Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. Wystawa została przygotowana przez Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu, we współpracy z Anną Wajler i Łukaszem Panfilem.

Galerię będzie można oglądać łącznie w 12 miastach na terenie województwa. Towarzyszyć będą Grand Prix Województwa, czyli imprezom biegowym w Inowrocławiu, Piotrkowie Kujawskim (powiat radziejowski), Unisławiu (powiat chełmiński), Żninie, Brześciu Kujawskim (w powiecie włocławskim), Ciechocinku (powiat aleksandrowski), Lipnie, Rypinie, Lubiewie (powiat tucholski), Grudziądzu, Tucholi i Gniewkowie (w powiecie inowrocławskim). 4 czerwca, w 70. rocznicę urodzin sportowca, odbędzie się specjalny bieg sztafetowy, organizowany przez Urząd Marszałkowski. Miejsca startu będą dwa – w Bydgoszczy i Toruniu. Biegacze połączą się ze sobą w Chełmnie, skąd wspólnie pobiegną do Grudziądza. Meta znajdować się będzie na stadionie macierzystego klubu Bronisława Malinowskiego – Grudziądzkiego Klubu Sportowego Olimpia.W lutym sejmik województwa ustanowił 2021 rok rokiem Bronisława Malinowskiego. – Bronisław Malinowski był człowiekiem niezwykle pracowitym, konsekwentnym i oddanym swojej pasji. Z godną podziwu determinacją realizował założone cele, nie szczędząc wysiłku i zaangażowania. W środowisku sportowym zawsze hołdował zasadzie fair play, za co został wyróżniony pośmiertnie nagrodą. Jako taki jest postacią godną podziwu i naśladowania. Wykorzystywał swój sukces, aby pomagać innym – wspierał finansowo między innymi podopiecznych Domu Dziecka w Bąkowie koło Rulewa – czytamy w stanowisku sejmiku z 8 lutego.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *