Spójrzcie w niebo! Nad powiatem toruńskim będą latać drony

Lubicz Zławieś Wielka
Fot. Pixabay

W granicach 23 gmin, należących do Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego, zbadana zostanie emisja zanieczyszczeń powietrza. Pomiary wykonywane będą do 10 grudnia przez dedykowane tym działaniom drony. Urządzenia pojawią się m.in. nad trzema osiedlami domów jednorodzinnych w gminie Zławieś Wielka i w gminie Lubicz.

Pomiary stężenia pyłu PM 10 i PM 2,5 oraz niebezpiecznych gazów chemicznych wykonywane będą o różnych porach dnia i w zmiennych warunkach atmosferycznych, co będzie wpływało na całościowy obraz pojawiających się w danym obszarze zanieczyszczeń powietrza. Jak informują prowadzący badania, nad gminami, miastami i powiatami tworzącymi ZIT BTOF wykonane zostaną minimum 3 loty.

REKLAMA

– W gminie Zławieś Wielka wskazane zostały 3 lokalizacje: osiedle w Górsku, Złejwsi Wielkiej oraz Złejwsi Małej – mówi Krzysztof Rak, zastępca wójta gminy. – To obszary, w których znajduje się najwięcej domków w zabudowie jednorodzinnej. Pomiary wykonane zostaną zarówno w okresie zintensyfikowanego korzystania z kotłów grzewczych, jak i w czasie wiosenno-letnim, gdy mieszkańcy ogrzewają w swoich domach tylko wodę.

Problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy zarówno miast, jak i gmin – także Złejwsi Wielkiej. Mimo że świadomość mieszkańców związana z ochroną środowiska jest wysoka, część z nich nadal pali w piecach opałem niskiej jakości, a nawet odpadami. Inni zaś korzystają z nieefektywnych kotłów o niskich parametrach.

– Wystarczy w zimowy dzień wyjść na dwór i wziąć dwa głębokie wdechy – dodaje Krzysztof Rak. – Niestety, powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Jako gmina staramy się walczyć z problemem. Na długo przed uruchomieniem rządowego programu „Czyste powietrze” rozpoczęliśmy autorską akcję „Stop dla smogu”. W 2019 r. wnioski o dofinansowanie kwotą 3 tys. zł na wymianę instalacji grzewczej złożyło 20 mieszkańców.

Rok wcześniej do programu wymiany kotłów grzewczych EKOpiec zgłosiło się 15 mieszkańców gminy. Obecnie w ramach programu „Czyste powietrze” zebrano 133 wnioski.

Celem akcji „Czyste powietrze” jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, powstających na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła oraz niskiej jakości paliwa. W ramach programu mieszkańcy mogą uzyskać dofinansowanie do wymiany starych i nieefektywnych kotłów grzewczych na paliwo stałe na nowoczesne urządzenia spełniające najwyższe unijne normy. Środki uzyskane w ramach programu przeznaczyć można także na termomodernizację budynków.

– Cieszy nas, że mieszkańcy są zainteresowani proekologicznymi programami ochrony środowiska – dodaje wicewójt. – Problemu zanieczyszczenia środowiska i powietrza nikt inny za nas nie rozwiąże. Pilnować musimy się sami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *