Spis rolny w gminie Łysomice. Do tej pory spisało się 20 proc. rolników

Box2 Łysomice Wiadomości
Fot. ilustracyjne / Pixabay

Spis rolny rozpoczął się we wrześniu i potrwa do końca listopada. W gminie Łysomice na chwilę obecną spisało się 20 proc. gospodarstw. Piotr Kowal, wójt gminy Łysomice, zachęca rolników do samospisu przez internet lub telefon. Specjalne stanowisko komputerowe przygotowane zostało także w Urzędzie Gminy.

Dane, zebrane przy spisie rolnym, pomogą lepiej scharakteryzować polskie rolnictwo i pozwolą odpowiedzieć na pytania dotyczące sytuacji ekonomicznej, demograficznej oraz środowiskowej, panujących na obszarach wiejskich. Takim obszarem jest m.in. gmina Łysomice. 

REKLAMA

Podstawową funkcją gospodarczą naszej gminy, pomimo postępującego rozwoju ekonomicznego, pozostaje nadal produkcja rolna – tłumaczy Piotr Kowal, wójt gminy Łysomice. – Najważniejszym zasobem naturalnym gminy, który decyduje o jej rolniczym charakterze, są dobre gleby. To właśnie tym glebom gmina zawdzięcza wysoki poziom rolnictwa.

Na chwilę obecną użytki rolne zajmują w gminie Łysomice ok. 70 proc. powierzchni, z czego na grunty orne przypada blisko 90 proc. Przeważają gleby kompleksu pszenno-buraczanego, a na 57 proc. użytków rolnych znajdują się grunty 3. klasy bonitacyjnej. Najwięcej w gminie Łysomice jest małych gospodarstw, nieprzekraczających 2 ha, bo aż 266. Natomiast tych największych, których powierzchnia przekracza 15 ha, jest 114. Łącznie na terenie gminy Łysomice znajduje się 857 gospodarstw rolnych. Ich właściciele zobowiązani są do udziału w Powszechnym Spisie Rolnym, który ruszył 1 września 2020 r. i potrwa do 30 listopada 2020 r. Takie spisy, zgodnie ze wskazaniami Unii Europejskiej, organizowane są raz na 10 lat.

Spis rolny polega na tym, że każdy rolnik musi odpowiedzieć na kilkanaście pytań. Wszystkie przekazane dane są w pełni bezpieczne, ponieważ osoby, zajmujące się ich zbieraniem, zobowiązują się do przestrzegania tajemnicy statystycznej – podkreśla Justyna Paczkowska, spec. ds. kultury i promocji w Urzędzie Gminy Łysomice.

Najwygodniejszą formą spisu jest samospis internetowy. Wystarczy wejść na stronę internetową www.spisrolny.gov.pl i za pośrednictwem interaktywnej aplikacji odpowiedzieć na pytania. Decydując się na taką formę, można dodatkowo wziąć udział w loterii i wygrać jedną spośród 500 przygotowanych nagród, m.in. laptop, tablet lub dysk przenośny. Co w sytuacji, gdy któryś gospodarz z terenu gminy Łysomice nie ma dostępu do internetu? Może skorzystać ze stanowiska komputerowego, przygotowanego w Urzędzie Gminy. Inna opcja to spis przez telefon. Wystarczy w takim wypadku zadzwonić na infolinię pod nr tel.: (22) 279 99 99.

Z osobami, które nie dokonały samospisu, kontaktować będą się rachmistrzowie. To osoby, które przeszły odpowiednie szkolenie i posiadają uprawnienia w zakresie zbierania wywiadów do spisu. Rachmistrzowie do tej pory mogli wykorzystywać drogę kontaktu telefonicznego i bezpośredniego, wychodząc w teren i zbierając wywiad u rolnika. Niestety, możliwość bezpośredniej rozmowy z rachmistrzami została zawieszona z powodu aktualnej sytuacji epidemicznej.

Do tej pory spisało się 20 proc. podmiotów rolnych, czyli nieco ponad 80 gospodarstw. Zachęcam rolników do spisywania się. Nasza gmina przoduje w rolnictwie, warto pokazać, że będziemy też przodować w spisie rolnym – podsumowuje wójt Piotr Kowal. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *