Spis powszechny. Wiemy, ilu mieszkańców w podtoruńskich gminach już się spisało

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w spisie jest obowiązkowy. Do tej pory w województwie kujawsko-pomorskim spisało się 670 tys. osób. Najłatwiej jest to zrobić samodzielnie przez internet na stronie www.spis.gov.pl.

Spisy powszechne to jedne z najważniejszych badań z zakresu statystyki ludności, mające na celu zebranie informacji o jej strukturze na podstawie ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych. W trakcie spisu zbierane są takie informacje, jak płeć, wiek czy stan cywilny, ale także poziom wykształcenia i wykonywany zawód, narodowość, wyznanie czy charakterystyka zasobów mieszkaniowych. Główny Urząd Statystyczny zapewnia, że przetwarzane w ramach spisu dane są poufne i podlegają szczególnej ochronie, a osoby wykonujące prace spisowe zobowiązane są do zachowania tajemnicy statystycznej. 

REKLAMA

– Badanie jest obowiązkowe i dotyczy każdego z nas. Wyniki spisu stanowią podstawę do tworzenia bilansów ludności, a te bilanse służą do obliczania subwencji, co przekłada się na konkretne pieniądze dla gmin – tłumaczy Małgorzata Górka, kierownik wydziału Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych w Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy.

Obowiązkowa metoda, za pośrednictwem której realizowany jest spis, to samospis internetowy. W sytuacji, gdy ktoś nie będzie w stanie spisać się samodzielnie (ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) metodami uzupełniającymi są wywiad telefoniczny lub bezpośredni. Samospisu internetowego dokonać można w interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej GUS po wcześniejszym uwierzytelnieniu w systemie teleinformatycznym. Wypełnienie formularza jest intuicyjne i nie powinno sprawiać trudności. 

– Pytania nie są trudne, a wypełnienie formularza zajmuje jedynie 5 minut – zachęca Małgorzata Górka.

Osoby wykluczone cyfrowo mogą dzwonić na infolinię spisową od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00 pod nr. tel.: (22) 279 99 99. Osoby, które nie spisały się przez internet lub na infolinii, mogą spodziewać się telefonu od rachmistrza lub jego osobistej wizyty w domu. 

– Zgodnie z zapisami ustawy o narodowym spisie powszechnym nie możemy odmówić udzielenia odpowiedzi rachmistrzowi, który do nas zadzwoni – informuje Małgorzata Górka. – Rachmistrzowie spisowi 23 czerwca rozpoczęli realizację wywiadów bezpośrednich w terenie. Prowadzone są one z zachowaniem wszelkich procedur sanitarnych i dystansu społecznego. Każdy rachmistrz powinien posiadać identyfikator. Tożsamość rachmistrza można zweryfikować na stronie www.rachmistrz.stat.gov.pl lub poprzez kontakt z infolinią.

Do tej pory w województwie kujawsko-pomorskim spisało się 670 tys. osób, czyli 32,5 proc. mieszkańców regionu. W powiecie toruńskim jest odrobinę lepiej – na pytania odpowiedziało 32,9 proc. mieszkańców. Wśród podtoruńskich gmin na czoło wysuwa się gmina Chełmża – tam spisało się już 41,7 proc. osób. W gminie Obrowo to 39 proc., w gminie Łysomice 36 proc., w gminie Lubicz 31,7 proc., a w gminie Zławieś Wielka 31,6 proc. Najmniej osób do tej pory spisało się w gminach Łubianka (26,3 proc.), Czernikowo (26 proc.) oraz Wielka Nieszawka (24,9 proc.). Mieszkańcy mają jednak jeszcze czas – Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 września 2021 r.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *