Spektakle teatralne, które integrują lokalną społeczność

Box2 Kultura Wiadomości Zławieś Wielka
fot. archiwum SP w Łążynie

W tym roku nowa część Szkoły Podstawowej w Łążynie I obchodziła 30-lecie powstania. Jubileusz stał się motywem przewodnim w spektaklu, który odbył się 6 grudnia. To nie pierwsze wydarzenie tego typu. Przedstawienia organizowane są cyklicznie od 2014 roku, a ich tegoroczna odsłona była 6. edycją.

Cykl spektakli teatralnych to impreza środowiskowa dla mieszkańców gminy, której pomysłodawczynią jest dyrektor Szkoły Podstawowej w Łążynie I. Pierwsze przedstawienie odbyło się w 2014 roku w duchu Jasełek. Od tamtego czasu spektakle przygotowywane są raz lub dwa razy w roku. Ideą inicjatywy jest integrowanie społeczności lokalnej. Wyznaczony cel realizowany jest poprzez zaangażowanie w przygotowania mieszkańców wsi i pracowników szkoły.

REKLAMA

Wszystkie przygotowania odbywają się w ramach czynu społecznego. Szkoła nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów – mówi Monika Stafiej, dyrektor Szkoły Podstawowej w Łążynie I.

Scenografia, dekoracje sceny i stroje dla aktorów przygotowane są własnym sumptem. Każdy pomaga, jak może. Mieszkanki ze zdolnościami krawieckimi szyją przebrania, a Ochotnicza Straż Pożarna zajmuje się montowaniem instalacji oświetleniowej.

Robienie dekoracji zajmuje dużo czasu, ale odbywa się przy udziale całej społeczności lokalnej – tłumaczy dyrektorka.

Bardzo duże zaangażowanie mieszkańców sprawia, że spektakle nabierają rozmachu i wyglądają profesjonalnie. To właśnie dzięki temu wydarzenie cieszy się tak dużą popularnością. Monika Stafiej wspomina, jak w jednej z poprzednich edycji wjeżdżała na scenę skuterem. W pamięci mieszkańców zapisał się także anioł, spuszczany spod sufitu w specjalnej uprzęży. 

Scenariusz do spektakli tworzony jest przez nauczycieli. Aktorami natomiast mogą zostać wszyscy chętni mieszkańcy. Tegoroczne przedstawienie „Dawno temu w szkole” nawiązywało do najnowszej historii placówki i stało się uhonorowaniem wiejskiej integracji.

Nowa część szkoły została wzniesiona w czynie społecznym. 30 lat temu mieszkańcy zmobilizowali się i zbudowali ją własnymi rękami. Podobnie teraz, społeczność mobilizuje się i co roku organizuje spektakl – opowiada Monika Stafiej.

Przygotowania do spektaklu budują poczucie solidarności i wspólnoty. Trwają kilka tygodni, podczas których mieszkańcy wspólnie spędzają czas i integrują się. Próby początkowo odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu, a przed samym wydarzeniem codziennie. Czasem trwają nawet dwie i pół godziny. Planowane są wieczorami po zakończeniu prac gospodarskich, aby dostosować się do rytmu życia wsi. Tematyka przedstawień także odpowiada na potrzeby mieszkańców.

Czasem jest pompatycznie, czasem na wesoło. W 2017 roku przedstawienie było związane z tematyką niepodległościową, w tym roku mieszkańcy chcieli coś lżejszego. Słuchamy tego, co mówi wieś – wyjaśnia dyrektorka szkoły.

Wszystkie spektakle są rejestrowane kamerą. Na tej podstawie zostaje zmontowany film, który później nagrywany jest na płyty, rozdawane wszystkim chętnym osobom.

Uważam, że aktorzy wypadli świetnie i cel został osiągnięty w 100%. Jestem wszystkim wdzięczna za ogromne zaangażowanie – podsumowuje Monika Stafiej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *