Sołtysi z gminy Chełmża przełamali się opłatkiem

Box2 Gmina Chełmża Wiadomości
fot. Urząd Gminy Chełmża

Sołtysi gminy Chełmża wzięli udział w tradycyjnej wigilijnej naradzie. Bożonarodzeniowe życzenia przekazał im wójt gminy Jacek Czarnecki, towarzyszący mu goście i pracownicy urzędu gminy.

Wójt dziękował sołtysom za całoroczną pracę w 2018 r., jak i w całej mijającej kadencji sprawowania urzędu sołtysa (2015-2019). Za tegoroczną pracę w sołectwach wyróżnienie gospodarza gminy otrzymali: Ewa Kokoszka, sołtys Świętosławia i Wiesław Wójtowicz, sołtys Nowej Chełmży.

REKLAMA

Był czas na modlitwę, kolędę, życzenia, tradycyjne dania i łamanie się opłatkiem. Podczas spotkania wójt przedstawił najważniejsze sprawy dotyczące funkcjonowania gminnego samorządu, a w tym projekt budżetu na 2019 r.

– Budżet, to najważniejszy dokument w gminie, który wyznacza kierunki działalności dla samorządu i pracowników Urzędu – mówił podczas spotkania wójt Jacek Czarnecki.

Sekretarz gminy Ewa Pudo zapoznała sołtysów z harmonogramem planowanych zebrań wyborczych w 2019 r. oraz ze zmianami we właściwościach statutów sołectw.

Zmiany będą dotyczyć: wydłużenia kadencji sołtysów i rad sołeckich do pięciu lat, uzupełnienia właściwości zebrania wiejskiego i wykreślenie zadań, które przechodzą do kompetencji sołtysa, sposobu powiadamiania o zebraniu wiejskim oraz wprowadzenia możliwości powierzenia członkowi rady sołeckiej obowiązków sołtysa do sześciu miesięcy (dotychczas trzy miesiące).

Była też mowa o podatkach i opłatach lokalnych, zimowym utrzymaniu dróg, zabezpieczeniu mienia komunalnego podczas zimy oraz promocji sołectw w 2019 r. O tych kwestiach opowiedzieli skarbnik gminy Marta Rygielska i pracownicy urzędu gminy.

Gmina Chełmża liczy 28 sołectw i w związku z tym ma 28 sołtysów.

– Jedno jest pewne: sołtys w każdej wsi być musi. Ja nie mam żadnej, co do tego wątpliwości. Szanuję, to co robicie. Jesteście osobami funkcyjnymi – mówił Czarnecki. – Pracę sołtysów wspierają, bądź powinny wspierać członkowie rad sołeckich. Rada sołecka powinna doradzać sołtysowi. Ci ludzie są i powinni się wykazać w pracy na rzecz sołectw. Przecież podjęli się bycia członkiem rady sołeckiej.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu. Miłośnik architektury modernistycznej, piewca Rubinkowa.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *