Sołtysi i gospodynie wiejskie dyskutowali w Mirakowie

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Wczoraj w Mirakowie (gmina Chełmża) odbył się 13. Zjazd Sołtysów i 7. Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich powiatu toruńskiego. Podczas spotkania mówiono między innymi o budżetach obywatelskich, łąkach kwietnych i centrach opieki wytchnieniowej. Ogłoszono również wyniki konkursu na sołtysa roku powiatu toruńskiego.

Po przywitaniu gości, sołtysów, przedstawicieli KGW oraz wójtów gmin głos zabrał starosta toruński Marek Olszewski:

REKLAMA

Jestem przekonany, że to spotkanie pozostawi w nas wszystkich wspaniałe, niezapomniane doznania. Powiat toruński jest coraz większy. Liczy on prawie 110 tysięcy mieszkańców. To atrakcyjne miejsce do mieszkania, tak dzieje się za sprawą znakomitej działalności samorządów gminnych. Mało kto ma takie możliwości do rozwijania się, realizowania swoich umiejętności. Patrzymy na działalność kół gospodyń wiejskich i zauważamy, że każde czymś się wyróżnia. Mamy 133 sołtysów, to korpus najlepszych samorządowców. Sołectwo jest najbardziej autentyczne. To od państwa umiejętności rozmowy, organizowania a czasem nawet godzenia zależy atmosfera w samorządach gminnych i w konsekwencji w całym powiecie.

Kilka słów powiedział także wójt gminy Chełmża, Jacek Czarnecki:

Jest nam bardzo miło, że zjazd odbywa się tutaj. Trafiliście państwo do chyba najbardziej rolniczej gminy w naszym powiecie. Bez pań z KGW byłoby tutaj smutno.

Przewodniczący rady powiatu toruńskiego Paweł Polikowski dodał:

Od kilku lat poznaję działalność kół gospodyń wiejskich i jestem pod wielkim wrażeniem. Ta organizacja pielęgnuje tradycje rodzinne, organizuje życie społeczne, kulturalne i gospodarcze polskiej wsi. Przekazuje też piękną, ludową tradycję kolejnym pokoleniom. Myślę, że to wyróżnia nas na tle innych narodów. Chciałbym życzyć powodzenia KGW i sołectwu Strużal na Dożynkach Prezydenckich i pogratulować zwycięstwa w Dożynkach Wojewódzkich.

Po raz dziewiąty wybrano Sołtysa Roku Powiatu Toruńskiego 2020. Pierwszy raz w historii konkursu przyznano dwie nagrody, otrzymały je Halina Fajfer z Kijaszkowa i Jolanta Sadowska z Dobrzejewic. Obie laureatki podziękowały komisji konkursowej za docenienie ich pracy w swoich sołectwach. Dla obu pań mottem w pracy jest hasło “Tyle sołtys może, ile mu wieś pomoże”. Podkreślono, że bardzo trudno było wybrać 11-osobowej komisji konkursowej jedną laureatkę, dlatego też zdecydowano o wręczeniu dwóch równorzędnych nagród.

Wręczono również listy gratulacyjne laureatom konkursu “Agricola – Syn Ziemi”: Danucie i Sławomirowi Jabłońskim, Włodzimierzowi Romanowskiemu i Piotrowi Łuczakowi.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *