Sołtys na medal. Można już zgłaszać kandydatów

Box1 Chełmża Czernikowo Gmina Chełmża Łubianka Lubicz Łysomice Obrowo Powiat toruński Wielka Nieszawka Zławieś Wielka
fot. Łukasz Piecyk

Do końca maja można zgłaszać kandydatów do 8. edycji konkursu „Sołtys Roku Powiatu Toruńskiego 2018”. Do tej pory o ten zaszczytny tytuł ubiegało się 42 kandydatów, siedmioro zdobyło nagrodę główną, a 14 sołtysom zaś przyznano wyróżnienia.

Konkurs organizuje Starostwo Powiatowe w Toruniu. Ma on wyłonić najbardziej aktywnych sołtysów, którzy podejmują działania na rzecz integracji społeczności lokalnej oraz dbają o rozwój sołectwa i gminy.

REKLAMA

Kandydatów do konkursu mogą zgłaszać zarówno mieszkańcy sołectw, rady sołeckie i parafialne, koła gospodyń wiejskich czy organizacje pozarządowe, jak również władze samorządowe oraz radni. Regulamin rywalizacji jest dostępny TUTAJ, a formularz zgłoszeniowy – TU.

– Szukamy prawdziwych liderów, którzy potrafią zintegrować lokalną społeczność, są organizatorami festynów, dożynek, wyjazdów czy też udzielają się podczas zadań inwestycyjno-remontowych prowadzonych w sołectwie – informuje Starostwo Powiatowe w Torunia. – Oceniana będzie również działalność sołtysa wykraczająca poza pełnioną funkcję, czyli działalność w stowarzyszeniach, KGW czy OSP. Ocenie członków komisji nie umknie także współpraca z władzami gminy a także planowane przez sołtysa zamierzenia dotyczące rozwoju sołectwa.

Do udziału w konkursie może zostać zgłoszony sołtys, który obecnie pełni funkcję i był sołtysem przez co najmniej jedną pełną kadencję. Sołtysi wyróżnieni w poprzednich edycjach konkursu mogą kandydować ponownie. Nie mogą być natomiast zgłaszani ci liderzy sołectw, którzy otrzymali tytuł w latach 2010-2018.

Laureat konkursu otrzyma nagrodę finansową lub rzeczową o wartości tysiąca złotych. Natomiast dwie osoby wyróżnione nagrody o wartości 500 zł każda. Wybierze ich komisja, w której znajdą się m.in. laureat z poprzedniej edycji konkursu, przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Powiatowej Izby Rolniczej, gmin powiatu toruńskiego, zarządu i rady powiatu toruńskiego.

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi podczas XII Zjazdu Sołtysów.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu. Miłośnik architektury modernistycznej, piewca Rubinkowa.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *