Sołectwa Zakrzewko i Grębocin jednoczą siły w zbiórce funduszy dla chorej Matildy

Box2 Łysomice Wiadomości

Tradycja organizowania rajdów rowerowych przez sołectwo Zakrzewko z gminy Łysomice jest długa. Początkowo ich celem było propagowanie rozwoju kultury fizycznej. Tym razem jednak zdecydowano, aby w trakcie wydarzenia zbierać fundusze na leczenie chorej Matildy. Do akcji przyłączyło się także sołectwo Grębocin.

Coroczny rajd rowerowy w Zakrzewku zorganizowany zostanie 20 czerwca.

REKLAMA

– Rajd wymyśliliśmy wspólnie z sołtysem Zakrzewka Sławomirem Zającem sześć lat temu i od tego czasu wydarzenie organizowane jest co roku. Chodziło o to, aby zachęcić mieszkańców do aktywności fizycznej – podkreśla Artur Lubomski, radny z Zakrzewka.

Tym razem rajd przyjął formę wydarzenia charytatywnego. W jego trakcie zbierane będą środki finansowe na leczenie chorej Matildy. Matilda Salejko z Silna w gminie Obrowo ma zaledwie 7 lat, ale już walczy z rzadką chorobą genetyczną, prowadzącą do stopniowego zaniku mięśni. Jedyna szansa na uratowanie dziewczynki to terapia genowa, poprzedzona badaniami przedklinicznymi w USA. Ich koszt to prawie 8,5 mln zł, co przekracza możliwości finansowe rodziny. Kilka miesięcy temu ruszyła akcja zbierania funduszy dla Matildy, którą rozpowszechnia nie tylko rodzima gmina, ale także sąsiednie samorządy – w tym zawsze chętna do działań charytatywnych gmina Łysomice. Po raz pierwszy do rajdu dołączy sołectwo z sąsiedniej gminy – chodzi o Grębocin. Dwa sołectwa zjednoczą się we wspólnym celu.

– Do tej pory jako sołectwo Grębocin zorganizowaliśmy jeden rajd. Teraz postanowiliśmy dołączyć się do gminy Łysomice, aby wesprzeć zbiórkę dla Matildy z Silna – dodaje Beata Żurawska, sołtys Grębocina.

Uczestnicy z gminy Łysomice wyruszą z Zakrzewka, natomiast z gminy Lubicz – z Grębocina. Pierwszym przystankiem będzie plaża w Kamionkach – to właśnie tam spotkają się rowerzyści z obu gmin. Uczestnicy będą tutaj rejestrowani, aby ustalić ich liczbę. Na miejscu zaplanowano także szereg atrakcji. Nie zabraknie drobnego poczęstunku, przygotowanego przez koła gospodyń wiejskich, oraz kreatywnych zajęć dla najmłodszych. Gminna Biblioteka Publiczna zaplanowała m.in. warsztaty plecenia wianków, które następnie będzie można puszczać na wodzie. O godz. 13.30 wszyscy razem wyruszą z powrotem do Zakrzewka, gdzie zaplanowany jest finał wydarzenia w formie rodzinnego pikniku. Panie z grupy „Mamy gminy Łysomice” zaplanowały konkursy dla dzieci – nie zabraknie dodatkowych atrakcji, takich jak wata cukrowa czy bańki mydlane. Nieco starsi ucieszą się z ogniska z kiełbaskami i możliwości posmakowania grochówki. Na miejscu pojawią się także członkowie grupy Przygoda oraz Kolarskiego Klubu Sportowego Łysomice. Wszystkim przyświecać będzie jeden cel – uzbieranie jak największej ilości pieniędzy w ramach zbiórki dla Matildy. Planowane jest m.in. zorganizowanie licytacji.

– Lokalne firmy, współorganizujące z nami wydarzenie, zaoferowały, że za każdego uczestnika rajdu przekażą 5 zł na rzecz leczenia Matildy. Wszyscy będziemy ramię w ramię działać, aby pomóc Matildzie – opowiada Artur Lubomski. – Niewykluczone, że każdy następny rajd, który zorganizujemy, także będzie miał formę akcji charytatywnej.

Uczestnikiem rajdu będzie mógł zostać każdy chętny, bez względu na wiek. Konieczne będzie jednak wcześniejsze zgłoszenie, aby organizatorzy mogli oszacować przybliżoną liczbę uczestników. Więcej szczegółów wkrótce na www.lysomice.pl. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *