Sobotni poranek to doskonały czas na… morsowanie!

Box2 Gmina Chełmża Wiadomości
fot. strona facebookowa morsów z gminy Chełmża

Morsy z gminy Chełmża i Torunia rozpoczęły sezon i chcą spotykać się regularnie w każdą sobotę o godz. 8.15 w Zalesiu. 8 grudnia czeka nas mikołajkowe morsowanie. Chcecie się przyłączyć? Podpowiadamy, jak się przygotować na pierwszą kąpiel z lodowatej wodzie.

Morsowanie, czyli kąpanie się w lodowatej wodzie, cieszy się coraz większą popularnością. Widać to w Zalesiu, gdzie zebrała się już spora grupa miłośników takich wejść do wody. Najbliższa okazja, żeby spróbować, jak to jest, już w sobotę (8 grudnia) w Zalesiu. Tym razem czeka nas tam mikołajkowe morsowanie.

REKLAMA

– Będzie to kąpiel mikołajkowa, więc proszę o czapki, nauszniki itd. w odpowiednich barwach. Po kąpieli planujemy ognisko. W sobotę planujemy też zrobić listę osób biorących udział w kąpielach! – czytamy na grupie facebookowej Morsy gmina Chełmża i morsy toruńskie.

Jak zacząć morsowanie? Najpierw najlepiej skonsultować się z lekarzem, żeby wykluczyć problemy kariologiczne, które stoją na drodze do morsowania. Lepiej robić to w grupie niż w pojedynkę, np. przyłączając się do morsów z gminy Chełmża czy Torunia. Przed wejściem do wody trzeba pamiętać o rozgrzewce.

fot. strona facebookowa morsów z gminy Chełmża

– Do wody wchodzimy powoli, ale stanowczo. Po wejściu na wysokość pasa możemy mieć wrażenie, że nie złapiemy oddechu, będzie nas zatkało – to normalne i po chwili minie – piszą morsy z gminy Chełmża i Torunia. – Na pierwsze morsowanie wystarczy wejść i się zanurzyć. Każde kolejne stopniowo wydłużamy, ale nie bijemy rekordów, kto dłużej wytrzyma! Może to się skończyć hipotermią, a tego nie chcemy. Morsowanie ma sprawiać przyjemność – jeśli tak to można nazwać.

Istotną kwestią jest strój. Wchodząc do wody, należy mieć na sobie: czapkę i rękawiczki, strój kąpielowy, buty (np. neoprenowe). Kąpiel powinna trwać od trzech do pięciu minut. Przy pierwszym razie wystarczy jedno zanurzenie. Po wyjściu trzeba mieć przygotowany ciepły strój i termos z gorącą herbatą.

Jakie są zalety morsowania? Dzięki niemu zwiększa się odporność organizuje, poprawia wydolność układu układu sercowo-naczyniowego, poprawia się krążenie i jakość skóry. Najczęstsze przeciwwskazania do morsowania to: zaawansowane nadciśnienie tętnicze, choroby serca, choroby naczyń obwodowych, żylaki.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu. Miłośnik architektury modernistycznej, piewca Rubinkowa.
http://fb.me/wojciech.giedrys

1 thought on “Sobotni poranek to doskonały czas na… morsowanie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *