Skarga na wójta gminy Lubicz. Wraca sprawa mostu na Drwęcy

Box1 Lubicz Wiadomości
W tym miejscu ma powstać most na Drwęcy. Fot. Urząd Gminy Lubicz

Stowarzyszenie Mieszkańców Nowej Wsi “Nasza Drwęca – Nasz Dom” złożyła we wtorek na ręce radnych gminy Lubicz skargę na działania wójta Marka Nicewicza. Chodzi o przeprowadzane konsultacje społeczne, dotyczące strategii rozwoju gminy. Skarżący apelują, że jedno z pytań porusza dwie, zupełnie odrębne kwestie, które nie powinny być ze sobą łączone. Poza tym, w ankiecie można głosować wielokrotnie, bez względu na adres IP komputera. Czy takie konsultacje są rzetelne?, pytają mieszkańcy.

Konsultacje społeczne w formie ankiety on-line (oraz w wersji papierowej) przeprowadzane są w związku z opracowywaniem dokumentu strategicznego dla rozwoju gminy pn.: „Strategia rozwoju gminy Lubicz na lata 2021-2028”. Celem ankiety ma być poznanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców, związanych z kierunkami rozwoju gminy. Ankietę można wypełniać w dniach 22-28 marca (elektroniczne) oraz do 29 marca (papierowe). Wątpliwości u członków Stowarzyszenia “Nasza Drwęca – Nasz Dom” budzi już sam czas na wypełnienie ankiety. Podkreślają oni, że 8 dni to zdecydowanie za mało, zwłaszcza, że informacje o konsultacjach nie były należycie rozpropagowane.

REKLAMA

Nie dochowano procedury, związanej z podaniem do publicznej wiadomości zamiaru ich przeprowadzania poprzez rozplakatowanie na obszarze objętym konsultacjami – czytamy w skardze.

Oburzenie wywołała treść jednego z pytań. Zdaniem skarżących wymusza ono jednoznaczną odpowiedź na połączone dwie, bardzo różne kwestie. Chodzi o rozbudowę i modernizację dróg gminnych oraz budowę nowego mostu przez Drwęcę. Osoby, które potwierdzą, że modernizacja gminnych dróg powinna być priorytetowa wyrażą jednocześnie swoją akceptację dla budowy mostu. Zdaniem wnioskodawców te dwie kwestie nie powinny być ze sobą łączone.

Każdy mieszkaniec oczekuje dobrych dróg na terenie miejsca swojego zamieszkania i utrzymywania ich w należytym stanie. Budowa nowego, potężnego mostu na Drwęcy wraz z drogami dojazdowymi jest odrębnym, nowym szlakiem komunikacyjnym, niszczącym najpiękniejsze i najcenniejsze przyrodniczo tereny gminy Lubicz. Połączenie tych kompletnie różnych zadań w jedno jest nieakceptowalne – argumentuje Stowarzyszenie. – Niemal każdy mieszkaniec oczekuje modernizacji i rozbudowy dróg w swojej okolicy, a nie każdy mieszkaniec chce budowy mostu!

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że większość mieszkańców sołectwa Nowej Wsi kategorycznie sprzeciwia się budowaniu mostu przez Drwęcę.

To nie koniec wątpliwości, jakie budzą dobiegające końca konsultacje. Gmina nie umożliwiła mieszkańcom obserwowania wyników elektronicznej ankiety na bieżąco. Co więcej, głosować w ankiecie można wielokrotnie – bez względu na adres e-mail czy numer IP komputera, nawet mimo tego, że narzędzie do tworzenia ankiet (z którego korzystała gmina) daje możliwość wprowadzenia tego typu ograniczeń.

Stowarzyszenie “Nasza Drwęca – Nasz Dom” żąda ponownego przeprowadzenia konsultacji – tym razem w sposób bezstronny i zgodny z obowiązującą uchwałą.

Ankietę można wypełnić lub zobaczyć tutaj. Skargę można zobaczyć tutaj.

Tagged

16 thoughts on “Skarga na wójta gminy Lubicz. Wraca sprawa mostu na Drwęcy

 1. A ja mam w domu jeden komputer, a 3 osoby do głosowania. Czyli jakby z jednego komputera można było raz zagłosować, to reszta domowników już by nie mogła. I co wtedy?

  1. Od tego właśnie jest weryfikacja poprzez adres mailowy, wpisz sobie na youtube jak działają formularze google.

  2. Kazdy chyba ma swój telefon i każdy z tych telefonów zalogowany przez sieć komórkową ma innne IP… Nie szukaj sensowności podjętych przez gminę decyzji tam gdzie sensu nie ma. Ta ankieta najlepiej pokazuje jak antydemokratyczne są działania samorządu.

 2. To są już dobrze znane metody Pana Wójta… Wódz chce most, wódz zrobi wszystko, żeby most powstał- nawet jeżeli trzeba nagiac prawo czy użyć postępu… A społeczeństwo ma siedzieć cicho i nie psuć im planu na kadencję… I zapewne zaraz znajdzie się tu w sieci lojalny obrońca, który zacznie operować kodeksem i przedstawi wszystkie, nawet nieznane dotąd argumenty za… Taki niewiadomo kto i niewiadomo skąd… Taki co już pewnie 1000 razy wypełnił ta ankietę… Bo przecież od tego jest… Wódz chce i tak będzie…

  1. Skoro chce użyć postępu to chyba dobrze no nie???:)))))))
   Ludzie, most chcą budować żeby w korkach i spalinach na dziesiątce nie stać to źle. Nic nie robić też źle. W d… Wam się poprzewracalo

 3. Teraz to przynajmniej jakieś konsultacje sa. Bo za Olszewskiego to gów… było. Robił co chciał przez 20 lat.

  1. Szkoda że nie było konsultacji przed projektowaniem mostu, mieszkańców postawiono przed faktem dokonanym.

 4. Dla mnie wszystko, co pozwoli sprawnie dojechać do Torunia jest potrzebne. Nawet jal ten most mialby stać wzdłuż rzeki. Ja chce w koncu nie tracić czasu na dojazdy.

 5. Jak można w 21 wieku tak bezczelnie zmanipulować tezę. Wciskanie budowy mostu w renowację dróg to jakieś nieporozumienie. Co w sytuacji jak ktoś nie chce niszczyć rezerwatu przyrody ale np. chciałby jechać po drodze nie dewastując sobie zawieszenia w aucie? To powinny byc 2 oddzielne zdania. Panie Wójcie proszę mi uwierzyć ludzie nie są tak głupi jak się Panu wydaje. Każda osoba chcę renowacji dróg, warto chwytać się brzytwy i kreować takie metody? Troszeczkę szacunku, bo w oczach naprawdę Pan traci na zaufaniu…

 6. Most pomoże Lubiczowi i Złotorii. Co ciekawe także części Nowej Wsi. Oczywiście nikt nie chce go mieć pod nosem stąd protesty mieszkających blisko planowanej trasy dojazdowej. Protesty nieuzasadnione, bo tam ogromnego ruchu nie będzie a porównajcie się do tych co mieszkają przy drogach, na których wloką się w korku samochody codziennie. Most jest potrzebny, nie zadowoli wszystkich, ale jest rozwiązaniem potrzebnym i obiektywnie dobrym.

  Powoływanie się na naturę jest na rękę niezadowolonym z jego budowy i brzytwą, której mogą się chwycić. Niestety jest to modne więc czują tu możliwość zysku.

  Co innego jest trzebić las i doprowadzać hałas na osiedle (patrz petycja dot. wycinki przy osiedlu Leśna Złotoria) a co innego budowa mostu, który pomoże ludziom.

 7. Na początek do Teścia – nie pij tyle ….
  A teraz do rzeczy: Wspaniała wiadomość..w ubiegłym tygodniu wypowiedział się rzecznik GDDKiA w sprawie modernizacji drogi krajowej -przyklepano prace w ciągu 2-3 lat . Także uda się wyeliminować korki i ochronić rezerwat . Budowa mostu w tej lokalizacji jest pomysłem nie przystającym do dzisiejszych czasów… gdy tyle się mówi o ochronie środowiska – wszyscy się skupiają na moście a nie na drogach dojazdowych do niego… to jest dopiero gruba pomyłka… w Lubiczu Górnym już są korki a Toruń też kompletnie nie przygotowany na taki ruch … nikt nie da 120-150 mln na tak niszczącą i nieprzemyślaną inwestycję… wiadomo. To fantazje włodarza i tyle

  1. Przyznaj, że kupiłeś tam działkę. I nie osądzaj mnie swoją miarą (to a propos alkoholowych zapędów).
   Most na szczęście powstanie (radni UMT właśnie zatwierdzili chęć budowy drogi Toruń-Małgorzatowo), każda inicjatywa, która odkorkuje Lubicz, Kaszczorek, Złotorię jest cenna.

 8. Przywoływanie obszaru natura 2000 jest pomyłką. Już autostrada wzdłuż drwecy w tym obszarze wpływa negatywnie na walory środowiskowe. Dodatkowy most w tej kwestii wiele nie zmieni a rozładuje korki. Postep cywilizacyjny tego wymaga i kilku mieszkańców którzy kupili dzialki nie czytając planu zagospodarowania nie powinno go blokować.

 9. Nie jestem zagorzałym zwolennikiem tego Wójta, szczególnie dlatego że powołał do życia spółkę ZUK, ale pomysł z budową mostu i wykorzystaniem już częściowo istniejących dróg jako drogi dojazdowe jest super pomysłem. Od chyba 20 lat słyszę o drodze przez Małgorzatowo do Torunia i nic się z tym nie działo, nikt nie szukał alternatywnych rozwiązań, jedyną trasę zawsze blokował Zalewski i dziadki ze Skarpy. A tu się okazuje że można inaczej trasę wyznaczyć. Już sama droga przez Małgorzatowo rozładuje ruch a co dopiero most. Oczywiści można go zamknąć dla TIRów i nie powinno być problemów. Może się mylę, ale to rozwiązanie chyba w ogóle nie ingeruje we własność prywatnych osób, więc już z tego powodu jest ok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.