Sezon na grypę w powiecie chełmińskim. Nie tak źle?

Box2
fot. Pixabay

Obecnie poziom zachorowań na grypę w powiecie chełmińskim nie budzi obaw. Średnia jest normalna dla tej pory roku, a nawet nieco niższa niż w roku ubiegłym o tej samej porze.

Mimo utrzymujących się od pewnego czasu niskich temperatur liczba osób chorujących na grypę w powiecie chełmińskim nie budzi obaw. Eksperci uspokajają: nic nadzwyczajnego się nie dzieje.

REKLAMA

Bardzo niewiele osób, które w ostatnim czasie zachorowały na grypę wymagało hospitalizacji. Tylko u nielicznych wykryto wirusa grypy typu AH1N1. Nazwa może na pozór budzić strach, ale w rzeczywistości nie ma się czego obawiać.

– Jest to tzw. grypa typu A, której w żadnym razie nie ma się co bać – uspokaja Joanna Biowska, rzeczniczka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Toruniu. – Wykrycie wirusa tego typu u danej osoby oznacza tylko tyle, że ten akurat przypadek został potwierdzony badaniami laboratoryjnymi. To zwykła grypa sezonowa, charakterystyczna dla tej pory roku i nic ponadto.

Podkreślić należy, że grypa jako choroba podlega obowiązkowemu zgłaszaniu przez lekarzy. Każdy przypadek musi zostać skrzętnie odnotowany. Takich zgłoszeń dokonują lekarze na podstawie objawów klinicznych. Prowadzony jest ścisły rejestr tej choroby.

Obecny wynik zachorowań oscyluje około średniej o tej porze roku – dodaje Joanna Biowska. – Nie jest to wynik w żadnym razie alarmujący. Mało tego: w roku 2018 w tym samym czasie zachorowań było nieco więcej. A to oznacza, że jak dotąd sytuacja uległa nieznacznej, ale jednak poprawie.

Uspokajają również pracownicy chełmińskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

– Na podstawie raportów jakie otrzymuję na odprawach z kierowniczą kadrą szpitala mogę powiedzieć, że jak dotąd nie odnotowano u nas wzrostu zachorowań na grypę ani u pacjentów hospitalizowanych, ani u pacjentów ambulatoryjnych zgłaszających się do podstawowej opieki zdrowotnej – mówi Marzanna Ossowska zastępca dyrektora do spraw pielęgniarstwa, opieki medycznej i epidemiologii Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmnie. – Lekarze zapewniają, że jak dotąd w pełni panują nad tegoroczną grypą.

Grypa (influenza) należy do ostrych chorób zakaźnych. Wywoływana jest przez wirusy grypy typu A, B i C. Atakuje górne lub dolne drogi oddechowe (zdarza się, że obie na raz). Zazwyczaj występuje jeden z trzech rodzajów grypy: A, B lub C. Wirusy typu A oraz B są przyczyną ciężkich zachorowań (w skrajnych przypadkach mogą przerodzić się w epidemię). Typ C natomiast wywołuje zachorowania o znacznie lżejszym przebiegu. Wirus grypy B występuje wyłącznie u ludzi, wirus A zarówno u ludzi jak i zwierząt.

W naszym kraju najwięcej zachorowań na tę chorobę notuje się pomiędzy styczniem a marcem, czyli w okresie zimowym. Pomimo tego, że optymalnym okresem na szczepienia jest początek jesieni, na takie działania nigdy nie jest za późno. Można ich dokonać nawet w miesiącu marcu. W pewnych przypadkach należy taką możliwość rozważyć bardzo poważnie, ponieważ grypa sama w sobie grozi poważnymi powikłaniami np. zapaleniem płuc, zapaleniem opon mózgowych, zapaleniem oskrzeli i wieloma innymi). Skutki takie mogą wystąpić u każdego pacjenta niezależnie od wieku. Ponadto warto podkreślić, że ryzyko powikłań jest szczególnie wysokie u osób, które: są chore na astmę i inne przewlekłe schorzenia układu oddechowego, są po przebytych przeszczepach, mają chore nerki, cierpią na serce i choroby układu krążenia, należą do grupy o obniżonej odporności. Należy również pamiętać, że powikłania mogą wystąpić zwłaszcza u osób starszych.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *