Sezon na grypę. 14 tys. zachorowań w powiecie toruńskim

Box2 Wiadomości
Póki co nie ma powodów do obaw. Liczba zachorowań w naszym powiecie nie wykracza ponad normę. (Fot. Pixabay)

Od początku września 2018 do 7 stycznia 2019 zarejestrowano 14 254 osób z grypą i zakażeniami grypopodobnymi w Toruniu i powiecie toruńskim.

Wyniki te obejmują miasto Toruń i powiat toruński, czyli populację ok. 300 tys. osób.

REKLAMA

Żadna z osób, która zachorowała nie wymagała hospitalizacji. Badaniami wirusologicznymi potwierdzono grypę tylko u jednej osoby: wykryto u niej wirusa grypy typu AH1N1.

– To grypa typu A, której w żadnym razie nie ma się co bać – uspokaja Joanna Biowska, rzeczniczka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Toruniu. – To oznacza tylko tyle, że ten jeden przypadek został potwierdzony badaniami laboratoryjnymi. To zwykła grypa sezonowa.

Grypa podlega obowiązkowemu zgłaszaniu przez lekarzy. Tych zgłoszeń dokonują lekarze na podstawie objawów klinicznych.

– Obecny wynik to wynik około średniej o tej porze roku – dodaje Joanna Biowska. – Nie jest to wynik w żadnym razie alarmujący. To nie jest powód do obaw. Mało tego: w roku 2018 w tym samym czasie zachorowań było nieco więcej.

Specjaliści jak zawsze polecają szczepienia. Najbardziej korzystny okres na szczepienia już wprawdzie minął (najlepiej zaszczepić się przed sezonem, czyli na początku jesieni), ale ciągle jest to możliwe. Choćby profilaktycznie.  

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *