Setna rocznica urodzin Jana Pawła II. Świętowano w całym województwie

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Uroczystości setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Wielki Polak, powszechnie uznawany autorytet i patron województwa kujawsko-pomorskiego. W poniedziałek 18 maja obchodziliśmy okrągłą, setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Transmisję z wydarzeń zorganizowanych z okazji tej wyjątkowej daty oglądać mogliśmy w telewizji i internecie.

Obchody rozpoczęły się już w niedzielę, artystycznym widowiskiem transmitowanym z trzech miast w województwie, które w czasie swoich pielgrzymek odwiedzał Ojciec Święty. “Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro” na żywo mogliśmy oglądać we Włocławku, Bydgoszczy i Toruniu. 

REKLAMA

We włocławskiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z kameralnym koncertem gościł tenor Piotr Buszewski. Później rozpoczęła się bydgoska część, za sprawą Filharmonii Pomorskiej, która rozbrzmiała m.in. dźwiękami Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, której towarzyszył Mirosław Kulczyński. 

Punktem kulminacyjnym niedzielnych uroczystości była multimedialna projekcja, wyświetlona na fasadzie budynku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Przypomniała ona o najważniejszych wydarzeniach z życia Jana Pawła II. Zapoznać mogliśmy się bliżej z młodością Ojca Świętego, momentem wyboru na papieża, pielgrzymkami odbywanymi do naszego regionu, ale też z zamachem, który również był ważną, choć tragiczną, częścią historii polskiego biskupa Rzymu. Całość zadedykowana była także włochom. To właśnie oni, przez prawie 27 lat tworzyli drugą ojczyznę Jana Pawła II. Obecnie bardzo mocno ucierpieli z powodu epidemii. W trakcie obchodów przemawiał ambasador Włoch Aldo Amati. Widzowie byli także świadkami rozmowy z lekarzem Pierfilippo Crucittim, synem Francesco Crucittiego, chirurga, który po zamachu z 13 maja 1981 roku operował papieża.

Obchody kontynuowane były w dniu rocznicy, 18 maja. Poniedziałkowe wydarzenia zainaugurowała msza święta w toruńskiej katedrze świętych Janów, którą poprowadził biskup Wiesław Śmigiel. Następnie odbyła się uroczysta sesja sejmiku województwa, poświęcona obchodom setnej rocznicy urodzin papieża. 

– Jesteśmy tutaj by dać świadectwo – naszej wiary, pamięci lub tożsamości. Każdy z nas zastanawia się dzisiaj nad tym, kim dla niego jest Jan Paweł II. Był poetą, dramaturgiem, aktorem. Ojciec Święty pozostawił po sobie wielkie słowa, które są przewodnikiem i wskazują kierunek w życiu każdego z nas – mówiła przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

– Ważny element w czasie pontyfikatu Ojca Świętego stanowiły pielgrzymki i bezpośrednie spotkania z ludźmi. Jan Paweł II nie bał się w tych trudnych czasach, w jakich przyszło wtedy żyć, przyjechać do swojego kraju, do rodaków i mówić prawdy – prawdy, która przemieniała serca. W obliczu tej siły systemy i ustroje stały się bezbronne – podkreślał marszałek Piotr Całbecki.

Do obchodów dołączyła również Kujawsko-Pomorska e-Szkoła, która na poniedziałek przygotowała specjalny plan zajęć. Były m.in. warsztaty, kącik poezji i minikoncert. Dzięki temu, młodzież, która sama nie może pamiętać czasów za życia Ojca Świętego, mogła zapoznać się bliżej z papieskimi naukami, często przecież kierowanymi do najmłodszych.

Przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego otworzona została wystawa upamiętniająca wizyty Jana Pawła II w regionie – 6 i 7 czerwca 1991 roku we Włocławku oraz 7 czerwca 1999 roku w Bydgoszczy i Toruniu. Zdjęcia przypominają o charakterze i niezwykłym klimacie tamtych wydarzeń. Data 7 czerwca została ustanowiona jako święto naszego województwa, a sam Jan Paweł II stał się patronem Kujaw i Pomorza. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *