Setna rocznica urodzin Jana Pawła II. Świętować będziemy w całym województwie

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Jubileuszowe obchody zaplanowane są na 17 i 18 maja (niedziela i poniedziałek), fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Dokładnie za tydzień, 18 maja, obchodzić będziemy setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Z tej okazji zaplanowane zostały liczne koncerty, wystawy i zajęcia dla dzieci i młodzieży. W naszym regionie będzie to wydarzenie szczególne – papież Polak jest patronem województwa kujawsko-pomorskiego.

Organizowane z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego wydarzenia transmitowane będą zarówno w telewizji, jak i internecie. Wszystko to, aby epidemia koronawirusa nie przeszkodziła nikomu w celebrowaniu tej wyjątkowej daty. Program obchodów przedstawiony został dziś, podczas telekonferencji z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej i dyrektor gabinetu marszałka Beaty Sawińskiej.

REKLAMA

– Przed nami wielki jubileusz setnej rocznicy urodzin patrona naszego województwa. Dla wielu z nas jest on świętym, ale też postacią historyczną – wielkim Polakiem i symbolem przemian. Przypomnijmy sobie, jakie uczucia wiązały się z pielgrzymkami Jana Pawła II do naszego regionu. Udekorujmy domy, podwórka i ulice, niech nasze działania będą świadectwem wciąż żywej pamięci o papieżu Polaku – mówił marszałek Piotr Całbecki.

– Niech każdy z nas znajdzie w swojej pamięci kadr, który wiąże się z papieżem Polakiem. Nie musimy poszukiwać aspektu religijnego – spójrzmy na niego jak na człowieka, filozofa, humanistę, autorytet, przewodnika młodzieży. Zapewniam, że każdy z nas znajdzie swojego Jana Pawła II  – dodawała przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

Pierwsze wydarzenia zaplanowano już na niedzielę 17 maja. Trzy wojewódzkie miasta, które odwiedzał podczas pielgrzymek Jan Paweł II będą ich gospodarzami. Transmisje rozpoczną się kameralnym koncertem w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku, gdzie wystąpi tenor Piotr Buszewski. Następnie muzycy bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej dadzą koncert symfoniczny. Ostatnią częścią programu będzie wyświetlenie projekcji multimedialnej na fasadzie budynku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Zaprezentuje ona ważne wydarzenia z życia Jana Pawła II. W projekcie wezmą udział również lokalni artyści. Transmisję przeprowadzi Telewizja Polska.

W poniedziałek 18 maja będzie miała miejsce druga część obchodów. W toruńskiej katedrze świętych Janów odprawiona zostanie transmitowana online msza święta, po której odbędzie się uroczysta sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, poświęcona setnej rocznicy urodzin papieża. Znajdzie się również coś dla najmłodszych. Kujawsko-Pomorska e-Szkoła transmitować będzie katechezy i warsztaty poświęcone papieżowi, które organizowane będą wspólnie z Laboratorium św. Jana Pawła II przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W ramach obchodów przygotowano także konkursy. “Urodziny papieża w moim domu” ma zachęcać mieszkańców województwa do dekorowania flagami papieskimi, zdjęciami i kwiatami okien, domów, podwórek, ogrodów, osiedli, czy ulic. Zdjęcia takich ozdób i podpisane oświadczenia przesyłać należy na adres janpawel2@kujawsko-pomorskie.pl, w tytule wpisując „Urodziny papieża w moim domu” do wtorku 19 maja. Wyłonieni zostaną po trzej zwycięzcy w każdej z czterech grup: koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, sołectwa, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Wręczone zostaną także wyróżnienia. Za zajęcie I miejsca przyznana będzie nagroda w postaci 2 tys. zł. II miejsce otrzyma 1,5 tys. zł, a III – 1 tys. zł. Wyróżnieni nagrodzeni zostaną kwotą 500 zł.

Drugi konkurs, zatytułowany “Mój przyjaciel Jan Paweł II”, skierowany jest do tych, którzy wspomnienia o papieżu chcieliby wyrazić artystycznie. Od 11 do 18 maja na adres janpawel2@kujawsko-pomorskie.pl nadsyłać można zdjęcia, filmy, prace plastyczne oraz utwory literackie i muzyczne, wiążące się z Janem Pawłem II, wraz z podpisanymi oświadczeniami. W tytule wpisać należy “Mój przyjaciel Jan Paweł II”. Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach – indywidualnej i zbiorowej. Prace indywidualne zostaną podzielone na kategorie wiekowe: do 8 lat, 8-15 lat i powyżej 15.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *