Sesja sejmiku na Święto Województwa. Podziękowano medykom za walkę z pandemią

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Uroczysta msza święta w intencji regionu, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

W poniedziałek odbyła się uroczysta sesja sejmiku województwa, będąca kulminacyjnym punktem obchodów Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wydarzenie wyjątkowo zorganizowane zostało w gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Gośćmi specjalnymi sesji byli przedstawiciele służb i instytucji zaangażowanych  w walkę z epidemią Covid-19. To spotkanie dedykujemy naszym bohaterom – mówił o nich marszałek Piotr Całbecki.

Poniedziałkowe uroczystości związane ze Świętem Województwa rozpoczęły się od mszy w bydgoskiej bazylice św. Wincentego a Paulo. Poprowadził ją biskup toruński Wiesław Śmigiel. We mszy uczestniczyli także marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska, a także członkowie zarządu i radni województwa oraz parlamentarzyści i przedstawiciele administracji rządowej.

REKLAMA

Po mszy przyszedł czas na uroczystą sesję sejmiku, której gośćmi specjalnymi byli wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, a także przedstawiciele blisko stu instytucji i służb w całym regionie zaangażowanych w walkę z epidemią Covid-19, którzy odebrali specjalne podziękowania od marszałka i przewodniczącej sejmiku. Oprawę wydarzenia stworzyła toruńska Książnica Kopernikańska. Była to wystawa poświęcona związanej z Toruniem lekarce, Wandzie Błeńskiej.

– Dzisiejsze spotkanie dedykujemy naszym bohaterom. Są tutaj z nami przedstawiciele wszystkich instytucji, organizacji i służb bezpośrednio zaangażowanych w walkę z epidemią, niosących pomoc chorym i potrzebującym – mówił marszałek Piotr Całbecki. – Chcę podziękować panu wojewodzie Mikołajowi Bogdanowiczowi, który reprezentując rząd koordynował w naszym województwie ten obszar, za to, że mogliśmy wspólnie uczestniczyć w tym wielkim programie walki z pandemią, który powoli przechodzi do historii i będzie naszym wspólnym zwycięstwem. Dziękuję wszystkim służbom uczestniczącym w zarządzaniu kryzysowym.  

– To dla nas wszystkich bardzo trudny czas. Jestem przekonana, że doświadczenie epidemii zmieni nas na zawsze. Była dla nas sprawdzianem społecznej solidarności, wrażliwości i odpowiedzialności. Przechodzimy przez nią razem, wzajemnie się wspierając, pocieszając, udzielając pomocy. Epidemia ma wymiar egalitarny. Wszyscy byliśmy narażeni na kontakt z wirusem, dlatego obserwujemy u nas wszystkich wzrost empatii i postaw prospołecznych. Zdaliśmy ten egzamin. Słowo „wspólnota” nabrało dla nas większego niż przedtem znaczenia. Wierzę, że każde doświadczenie, nawet to najtrudniejsze, nas wzmacnia. Mam nadzieję, że lekcja, której udzielił nam los, nie pójdzie na marne – mówiła z kolei przewodnicząca Elżbieta Piniewska.

Marszałek szczególne podziękowania skierował do medyków pracującym w szpitalach jednoimiennych i na oddziałach covidowych, a także do personelu całodobowych domów opieki nad osobami niesamodzielnymi. Pracownicy służby zdrowia, którzy zmarli z powodu Covid-19 zostali uczczeni minutą ciszy.

Wydarzenia towarzyszące Świętu Województwa zakończy gala Nagród Marszałka Województwa, która odbędzie się 17 czerwca.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *