Sesja na 30-lecie. Radni gminy Chełmża uczcili święto samorządów

Box2 Gmina Chełmża
fot. nadesłane

27 maja obchodziliśmy w Polsce trzydziestolecie samorządu terytorialnego. To właśnie trzy dekady temu wybieraliśmy pierwszych samorządowców, którzy służyć mieli ludziom na szczeblu lokalnym. W gminie Chełmża to wydarzenie również zostało upamiętnione, a dzień przed nim odbyła się sesja Rady Gminy, której towarzyszył klimat wspomnień i spostrzeżeń na temat zmian, jakie zaszły na przestrzeni lat.

XXVII sesja Rady Gminy Chełmża odbyła się 26 maja. Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego okolicznościową przemowę wygłosił przewodniczący Rady Gminy Janusz Iwański. Skierował on swoje podziękowania do tych, z którymi samorząd oraz Rada Gminy miały okazję współpracować. 

REKLAMA

– Dzięki naszej wspólnej pracy nasza mała ojczyzna, jaką jest gmina Chełmża, zmieniła się i nadal zmienia. Rozwija się i pięknieje. To miejsce, w którym można żyć, pracować i wypoczywać – mówił.

Podziękował także wójtowi gminy Jackowi Czarneckiemu. Następnie poświęcono minutę ciszy na uczczenie pamięci zmarłych radnych, sołtysów oraz zasłużonych dla gminy Chełmża. Głos zabrał również sam wójt, który za sterami gminy zasiada już od 23 lat.

– Przez wiele lat miałem okazję pracować w tej gminie. Jestem dumny, że z wieloma aktywnymi mieszkańcami wiele rzeczy udało się nam osiągnąć. Wszystkim tym, którzy przyczynili się w ostatnich latach do naszego rozwoju, chciałbym podziękować za lata współpracy – podkreślał.

W trakcie samej sesji radni podjęli uchwały w sprawie nadania honorowego tytułu „Zasłużony dla gminy Chełmża”. Tym zaszczytem wyróżniono jedenaście osób, dzięki czemu w poczet zasłużonych dołączyli: Stanisława Stasieczek, Franciszek Piróg, Marta Rygielska, Teresa Wolin, Henryk Śmiałek, Jarosław Pikus, Wojciech Rosiński, Hanna Antkowiak, Iwona Drożyńska, Andrzej Ośmiałowski i Henryka Matecka. Nie były to jednak jedyne wyróżnienia tej sesji. Wręczono również kolejne dwie Szlachetne Podkowy, tym razem w kategorii „współpraca z samorządem gminy Chełmża”.

– Nasza gmina ma grono dobrych przyjaciół spoza jej granic. Staramy się od lat o nich nie zapominać. Myślę, że 30 lat samorządu to dobry czas, aby wszystkich również wyróżnić i przedstawić – mówił wójt Jacek Czarnecki. 

Szlachetne Podkowy otrzymali: dr hab. Piotr Birecki oraz twórcy Telewizji „Po Sąsiedzku”, Barbara i Marcin Łaukajtysowie. Ten pierwszy na wyróżnienie zasłużył sobie licznymi naukowymi publikacjami książkowymi, poświęconymi m.in. gminie Chełmża, a także jej mieszkańcom. Dodatkowo jest zaangażowany w codzienne życie gminy i sprawy lokalne. Z kolei Telewizja „Po Sąsiedzku” przysłużyła się mieszkańcom, transmitując wydarzenia odbywające się w gminie, dzięki czemu każdy może na bieżąco śledzić to, co dzieje się w jego małej ojczyźnie. 

Podczas sesji nie pominięto również ostatnich wydarzeń. Specjalne podziękowania otrzymała sołtys Dziemion Dorota Kasper, która była inicjatorką gminnej akcji „Szycie maseczek – ratuje życie”. Akcja szybko zyskała na popularności, przyłączyły się do niej zarówno osoby prywatne, jak i pracownicy jednostek organizacyjnych gminy. Maseczki rozdysponowane zostały pomiędzy mieszkańców, a w sumie uszyto ich 8 tys. 

Trzydziestolecie samorządności w Polsce zostało więc w gminie Chełmża szczególnie upamiętnione. I nic w tym dziwnego, bowiem był to czas przede wszystkim wielkich zmian i rozwoju.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.