Scena szekspirowska w Baju Pomorskim dostępna dla zwiedzających

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Scena szekspirowska przy Baju Pomorskim w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

2,3 mln zł – to wartość inwestycji, jaka zrealizowana została na terenie Baja Pomorskiego. Amfiteatr stylizowany na scenę teatru elżbietańskiego, park rzeźb w ogrodzie i mechaniczny teatr lalek na balkonie – to zmiany, jakie zaszły w otoczeniu. Dla zwiedzających dostępne są codziennie, z wyjątkiem poniedziałków. 

– Środki naszego RPO pozwalają na realizację wielu potrzebnych inwestycji w instytucjach kultury. Scena szekspirowska Baja Pomorskiego jest drugą taką w Polsce. Jestem przekonany, że – jak tylko skończą się obostrzenia związane z sytuacją epidemiologiczną – będzie interesującą propozycją dla wiernych miłośników teatru i tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z tą dziedziną sztuki – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

REKLAMA

Scena, która powstała w ogrodzie Baja wzorowana jest na londyńskim The Globe. Ma kształt półkola i znajduje się na niewielkim podwyższeniu – wzorem szesnastowiecznych amfiteatrów. Dach nad widownią jest rozsuwany, a wspierają go trzy maszty, które nawiązują do konstrukcji galeonów i związków Torunia z Hanzą.

Nowością jest też mechaniczny teatr lalek na balkonie budynku. Sto dwadzieścia marionetek prezentuje sceny nawiązujące do polskiej kultury ludowej i pór roku. Ponadto, w ogrodzie teatru powstał park rzeźb. Multimedialne figury o wysokości dwóch metrów przedstawiają postacie z dramatów Szekspira i mitologii. Rzeźby ruchome i podświetlane, ubogacone zostały ścieżką dźwiękową, dzięki której będzie można dowiedzieć się, m.in. z jakiego mitu lub utworu pochodzą poszczególne postaci oraz jak wyglądała ich historia.

Nowe atrakcje Baja Pomorskiego zwiedzać można każdego dnia (z wyjątkiem poniedziałków) w godz. od 11:00 do 19:00. Koszt biletu to jedynie 5 zł.

Całkowity budżet przedsięwzięcia wynosi 2,37 mln zł, z czego dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 to 1,43 mln zł.

Tagged

1 thought on “Scena szekspirowska w Baju Pomorskim dostępna dla zwiedzających

  1. Amfiteatr stylizowany na scene teatru elzbietanskiego, park rzezb w ogrodzie, a na balkonie mechaniczny teatr lalek – to elementy wartej ponad 2,3 miliona zlotych inwestycji zrealizowanej w torunskim Baju Pomorskim. Nowe obiekty dostepne sa dla odwiedzajacych codziennie oprocz poniedzialkow.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *