Sąd ostateczny [FELIETON]

Box2 Felietony i opinie Wiadomości
Przemysław Termiński, przedsiębiorca

Nie milknie wrzawa po ostatniej uchwale trzech izb Sądu Najwyższego dotyczącej sędziów rekomendowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa.

Sąd Najwyższy stwierdził, że jeśli w składzie zasiada osoba powołana na sędziego SN na wniosek nowej KRS, taki skład jest nieprawidłowo obsadzony. W przypadku sądów powszechnych i wojskowych sytuacja jest podobna, ale pod warunkiem, że wadliwość procesu powoływania sędziego „prowadzi, w konkretnych okolicznościach, do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności”.

REKLAMA

Co to w praktyce oznacza? Otóż może wytworzyć się sytuacja, w której wyroki sądów powszechnych – orzekających np. w sprawach karnych lub cywilnych – w których orzekają sędziowie powołani przez nową KRS, mogą być podważane. Doprowadzi to do totalnego chaosu prawnego i paraliżu systemu sądowniczego. Strony przegrywające procesy będą podważały wyroki i odwoływały się od nich. Polska przed rządami PiS miała może i nie najbardziej wydajny system sądownictwa, ale nikomu do głowy nie przyszło, że w jego sprawie orzeka sędzia z przypadku – bo wybrany przez polityczne ciało. Wyobrażam sobie sytuację, w której sędziowie w obecnym systemie wybierani są pod konkretne sprawy, np. te, w których stronami są politycy opozycji lub osoby, na które szuka się haków. Prowadzi to wprost do patologii i pola do politycznych nadużyć.

Najśmieszniejsze, a może najbardziej tragiczne jest to, że już nikt nie pamięta, o co chodziło PiS z „reformą sądownictwa”. Są nieliczni, którzy to pamiętają. Celem miało być usprawnienie pracy sądów i przyspieszenie rozpatrywania spraw. Ale PiS, jak to PiS, zrobił wszystko po swojemu i wyszła przysłowiowa „bryndza”. Politycy partii rządzącej strasznie namieszali. Po zmianie władzy bez wątpienia powinni odpowiedzieć za rozmontowanie systemu sądownictwa i zamach na podstawy demokratycznego ustroju Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.