Rzeźby po Plenerze Rzeźbiarskim przyzdobią Zelgno

Box2 Gmina Chełmża
fot. nadesłane

W połowie lipca Zelgno gościło grono artystów z całego kraju, specjalizujących się w rzeźbieniu w drewnie. W ramach Pleneru Rzeźbiarskiego pokazali mieszkańcom swoje umiejętności, a pozostawione przez nich dzieła staną się teraz jedną z gminnych atrakcji. 

Motywem przewodnim Pleneru Rzeźbiarskiego były wiejskie zawody XIX w. I tak, w ciągu tygodnia trwania imprezy rzeźbiarze stworzyli postacie bednarza, cieśli, kowala, stolarza, kołodzieja oraz szewca. Ostatniego dnia wydarzenia odbył się także pokaz Speed Carving, czyli szybkiego rzeźbienia, podczas którego powstały także rzeźby zwierząt gospodarskich.

REKLAMA

– Plener był okazją do stworzenia przestrzeni artystycznej w Centrum Kultury i Tradycji w Zelgnie, gdzie w ciągu sześciu dni krok po kroku mogliśmy śledzić, jak powstają wielkogabarytowe rzeźby z drzewa o wysokości około 2 m i przekroju 1 m. Temat przewodni pleneru to: „odkrywamy nasze lokalne rzemiosło”. W ten sposób chcieliśmy przybliżyć historię i jednocześnie oddać szacunek dla profesji, które przez wieki tworzyły historię naszej tzw. małej ojczyzny – mówi organizatorka pleneru i dyrektorka Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża Justyna Błaszczyk.

Rzeźby na stałe wpiszą się teraz w krajobraz Zelgna. Artyści zostawili je na miejscu i po drobnych pracach będą stanowić kolejną atrakcję turystyczną gminy.

– Teraz tylko należy je odpowiednio zakonserwować i właściwie osadzić na odpowiedniej podstawie w odpowiednim miejscu wokół Pastorówki i amfiteatru – dodaje dyrektorka CIK-u.

W Plenerze Rzeźbiarskim uczestniczyli artyści z całego kraju. Swoje umiejętności pokazali Piotr Jakubowski z Prabut, Michał Grzymosławski ze Szczytna, Jan Lewicki z Młynar, Mieczysław Wojtkowski z Olsztyna, Radosław Michalczuk z Droblina i Edmund Szpanowski z Sierpca.

– Plener w Zelgnie był okazją do poznania artystów oraz ich dzieł tworzonych na oczach mieszkańców Zelgna i wielu gości odwiedzających to dobrze zorganizowane wydarzenie artystyczne. Powstałe rzeźby wzbogacą otoczenie wsi, sprawiając, że dzieło sztuki stanie w przestrzeni miejscowości, a nie pozostanie zamknięte w przestrzeni galerii czy muzeum. Uważam, że tego typu rzeźby powinny z czasem ozdobić każdą wieś gminy Chełmża. Może w przyszłości tworzyć będą nasi, gminni artyści? – twierdzi historyk sztuki, dr hab. Piotr Birecki, profesor Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Plener był też okazją, by mieszkańcy gminy dowiedzieli się nieco więcej o rzeźbieniu w drewnie. Okazją do tego było wspólne ognisko, podczas którego rzeźbiarze opowiedzieli o swojej pasji. Mieszkańcy mogli też podpatrzeć artystów przy pracy, kiedy ci wykonywali drewniane postacie. Na zakończenie wydarzenia odbyła się plenerowa ekspozycja dzieł, której towarzyszył wspomniany pokaz Speed Carving z udziałem publiczności. Po wszystkim uczestnicy mogli liczyć na poczęstunek przygotowany przez lokalne Koło Gospodyń Wiejskich.

Tego typu wydarzenie przez Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża zorganizowane zostało po raz pierwszy. W pamięci zostanie jednak z pewnością na długo, choćby za sprawą pozostałości w postaci drewnianych rzeźb. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.