Rządowe wsparcie dla gminy Łubianka

Box2 Łubianka Wiadomości
Droga w Brąchnowie została oddana do użytku 2 lipca. Fot. nadesłane

Gmina Łubianka korzysta z dwóch funduszy rządowych wspierających rozwój samorządów. Pierwszym z nich jest Fundusz Dróg Samorządowych, z którego udało się pozyskać ok. 1,7 mln zł na 2020 r. Natomiast drugie wsparcie będzie kierowane do samorządu z Funduszu Inwestycji Samorządowych, z którego gmina pozyska 1,1 mln zł.

Fundusz Dróg Samorządowych działa od 2019 r. Wspiera jednostki samorządu terytorialnego w rozwoju ich infrastruktury transportowej i poprawianiu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Samorządy mogą kierować wnioski o dotację do wojewody. Po ich rozpatrzeniu zadanie umieszczane jest na liście podstawowej lub rezerwowej. W zeszłym roku dofinansowanie otrzymały wszystkie zadania z obu list. Gmina Łubianka otrzymała 1,7 mln zł na przebudowę ulic o łącznej długości ok. 5 km. Ich całkowita wartość to 3,5 mln zł. Pierwsza z dróg – ul. Dożynkowa w Brąchnowie – została oddana do użytku 2 lipca. W lipcu rozpoczną się prace na ulicach Wichrowej, Wakacyjnej i Jodłowej w Łubiance oraz ul. Okrężnej w Pigży. Przebudowywane są także ulice Piastowska, Mieszka I i Wł. Łokietka w Zamku Bierzgłowskim. Prace toczą się również na drodze powiatowej, a dokładnie ul. Niepodległości w Brąchnowie. 

REKLAMA

Przebudowa wszystkich tych ulic zostanie zakończona najdalej we wrześniu. Wykonawcy są już wybrani, to lokalni przedsiębiorcy z Torunia i Pigży – informuje Jerzy Zająkała, wójt gminy Łubianka. – Już wiemy, że w tym roku także wszystkie wnioski złożone przez naszą gminę otrzymają dofinansowanie.

Natomiast Fundusz Inwestycji Samorządowych to nowe narzędzie stworzone z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Wsparcie w ramach tego funduszu nie będzie dotacją celową, co oznacza, że samorządy same będą decydować, na co je przeznaczyć. 

Każda gmina, która złoży wniosek, otrzyma te pieniądze. Nie będzie żadnych opóźnień ani problemów, które by uniemożliwiły dokonanie przelewów. Środki na to są zabezpieczone – zapewniał minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego największymi beneficjentami są Bydgoszcz, Toruń i Włocławek oraz powiat toruński, który otrzyma 8,5 mln zł. Do gminy Łubianka trafi 1,1 mln zł. 

Zdecydowaliśmy, że wszystkie otrzymane środki zostaną przeznaczone na infrastrukturę drogową – wyjaśnia wójt Jerzy Zająkała. – Nasza gmina od wielu lat bardzo prężnie się rozwija, zadbaliśmy już o zaspokojenie najważniejszych potrzeb mieszkańców w zakresie infrastruktury społecznej, w tym sportowej i kulturowej. Wykonaliśmy już modernizację większości szkół. Teraz priorytetem są drogi. Tego oczekują nasi mieszkańcy.

Wsparcie w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych będzie stanowiło 50 proc. kosztów inwestycji. Pozostałą część sfinansuje gmina ze środków własnych i planowanych do pozyskania z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Na wniosek wójta, na ostatniej sesji Rada Gminy zdecydowała już, na co konkretnie zostaną przeznaczone pieniądze. Przebudowanych zostanie pięć dróg gminnych. W Przecznie będzie to ul. Sienkiewicza. W Bierzgłowie prace będą toczyć się na ulicach Gruntowej, Topolowej i Jasnej. Drogowcy pojawią się także na ul. Dworskiej w Słomowie.

Dodatkowo przeznaczymy z funduszu 130 tys. zł na przebudowę drogi powiatowej – ciągu ul. Cichej w Biskupicach i ul. Sobieskiego w Wymysłowie – dodaje wójt Jerzy Zająkała. 

Propozycję wójta poparło 10 radnych spośród 14 obecnych na sesji.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *