Ruszyły antysmogowe konsultacje. Czym nie będzie można palić w piecu?

Box2 Chełmża Czernikowo Gmina Chełmża Łubianka Lubicz Łysomice Obrowo Powiat chełmiński Wiadomości Wielka Nieszawka Województwo Zławieś Wielka
fot. Łukasz Piecyk

Do 18 lutego potrwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały antysmogowej. Wprowadza ona liczne ograniczenia i zakazy w województwie w kwestii spalania paliw.

Konsultacje społeczne, które prowadzi urząd marszałkowski, rozpoczęły się 28 stycznia i potrwają do 18 lutego. Projekt uchwały antysmogowej zakłada wprowadzenie licznych ograniczeń i zakazów na terenie naszego województwa w zakresie w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

REKLAMA

Co się kryje pod tym hasłem? Projekt zakłada, że od 1 września 2019 r. ma obowiązywać zakaz spalania: węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, miału węglowego (do 3 mm) i mokrej biomasy (powyżej 20 proc. wilgotności);

Nowe przepisy przewidują też wprowadzenie od 1 stycznia 2024 r. zakazu eksploatacji kotłów na paliwa stałe – pozaklasowych poniżej trzeciej klasy, a od 1 stycznia 2028 r. poniżej piątej klasy lub kotłów spełniających wymagania ekoprojektu.

Natomiast od 1 stycznia 2026 r. miałby wejść zakaz dotyczący eksploatacji ogrzewaczy pomieszczeń niespełniających wymagań ekoprojektu np. kominków.

W ramach konsultacji społecznych odbędzie się spotkanie informacyjne z mieszkańcami regionu. Zaplanowano je 5 lutego (wtorek) o godz. 11 w patio na I piętrze budynku urzędu marszałkowskiego przy pl. Teatralny 1.

Uwagi do projektu uchwały antysmogowej można składać także w następujący sposób:

  • w formie pisemnej na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Departament Środowiska, ul. Targowa 13/15, 87-100 Toruń,
  • ustnie do protokołu w pokoju nr 213 w siedzibie Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, przy ul. Targowej 13/15 w godzinach pracy urzędu,
  • za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres e-mail: antysmog@kujawsko-pomorskie.pl.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu. Miłośnik architektury modernistycznej, piewca Rubinkowa.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *