Ruszył proces wystawiania skierowań na trzecią dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay (ilustracyjne)

Minister Zdrowia informuje, że zgodnie z zaleceniami Rady Medycznej rozpoczął się proces wystawiania skierowań do e-rejestracji na szczepienia dawką przypominającą dla wszystkich osób, które ukończyły 50 rok życia oraz pracowników ochrony zdrowia mających bezpośredni kontakt z pacjentem.

Przyjęcie trzeciej dawki może nastąpić nie wcześniej niż 6 miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19. Stosowana ma być szczepionka firmy Pfizer-BioNTech, niezależnie od tego, jaki preparat przyjęło się wcześniej. Do przyjęcia dawki przypominającej uprawnieni są także ci, którzy zaszczepili się jednorazowo wyrobem firmy Johnson & Johnson. Zalecenia te mogą być uaktualnione wraz z decyzją Europejskiej Agencji Leków dotyczącą schematów dawkowania dla stosowanych preparatów w realizacji szczepień.

REKLAMA

W przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania, od dziś lekarz może wystawić samodzielnie skierowanie na szczepienie przypominające, kierując się zaleceniami określonymi przez ministra. Do czasu wydania decyzji przez Komisję Europejską (na podstawie ustaleń Komisji Europejskiej, Rady i Parlamentu Europejskiego) w sprawie przedłużenia ważności Unijnych Certyfikatów COVID-19 dla osób, które przyjmą kolejną dawkę szczepionki, ważność wystawionych certyfikatów nie ulega zmianie.

Aspekty techniczne związane z prawidłowym wystawieniem e-skierowania oraz wpisaniem do systemu przypominającej dawki szczepienia (eKarty Szczepień) zostaną podane wtedy, gdy ruszą szczepienia przypominające.

Schematy szczepienia oraz odstęp podania dawki dodatkowej u osób z poważnymi zaburzeniami odporności zostały podane w komunikacie nr 11 Ministra Zdrowia z dnia 1 września 2021 r. https://www.gov.pl/web/zdrowie/Komunikat-w-sprawie-szczepien-przeciw-COVID-19-dawka-dodatkowa

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.