Ruszył cykl podróży (nie)oczywistych. Na pierwszy ogień Chełmża [WIDEO]

Box2 Chełmża Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Fundacja You Plan Culture rozpoczęła realizację kolejnego projektu. To seria mini-przewodników pn. “Podróże (nie)oczywiste”. Pierwszy odcinek odkrywania Kujaw i Pomorza został przygotowany o okolicach Jeziora Chełmżyńskiego.

Projekt podróży (nie)oczywistych po województwie kujawsko-pomorskim i akcja #Lubiętubyć tworzona jest przez Fundację You Plan Culture we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Chełmżę i okolice Jeziora Chełmżyńskiego przedstawiali Maja Giętkowska i Łukasz Ignasiński. Przypomnieli m.in. w swoim materiale, że to właśnie Chełmża była plenerowym tłem dla serialu “Belfer”, a także miejscem akcji trzech powieści kryminalnych Roberta Małeckiego. Nie zabrakło też odniesienia do tzw. legendy kubka chełmżyńskiego.

REKLAMA

Jeden z luterańskich budowniczych wieży katedry w Chełmży na dowód tego, że konstrukcja, która została postawiona będzie nietrwała, zrzucił z niej kubek, który miał się rozbić i być dowodem nietrwałości konstrukcji. Kubek ów cudem się nie rozbił i został oprawiony w srebrną ramówkę przez ówczesnego biskupa. W 1950 r. jedna z turystek opuściła kubek i kubek się roztrzaskał. Tego samego roku, spełniła się przepowiednia. Rozbity kubek spowodował uderzenie pioruna w najwyższą z wież katedry i w konsekwencji pożar – opowiada Łukasz Ignasiński.

Twórcy materiału odwiedzili także Zalesie i Strużal.

Toruńska Fundacja You Plan Culture zajmuje się przede wszystkim organizacją Festiwalu Kultury Podróży Światopogląd.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *