Rusza XVIII Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

Box2 Powiat chełmiński Wiadomości
fot. Pixabay

Przed nami kolejna edycja Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Chętni mogą już zgłaszać się do udziału, a jest o co walczyć – główną nagrodą będzie w tym roku rolniczy ciągnik.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza do udziału w konkursie właścicieli gospodarstw rolnych. Zorganizowany został w ramach działań prewencyjnych, mających na celu zmniejszenie liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Promowanie postaw sprzyjających przestrzeganiu zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym jest ważnym aspektem działalności KRUS, dlatego do konkursu zaproszone są bez wyjątku zarówno te duże, jak i małe ośrodki rolnicze. Warunek? Ubezpieczeniu społecznemu w KRUS musi podlegać przynajmniej jeden z właścicieli gospodarstwa. 

REKLAMA

Istotą konkursu jest, aby nagrodzić tych, którzy przestrzegają zasad ochrony zdrowia i życia i dążą do minimalizacji zagrożeń i zmniejszenia ryzyka wypadków. Zgłoszonych do udziału oceniać będą specjalne komisje konkursowe, w skład których wejdą specjaliści z zakresu bhp w rolnictwie reprezentujący Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Państwową Inspekcję Pracy, Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Ochotniczą Straż Pożarną i inne instytucje działające w środowiskach wiejskich. Komisje na etapie eliminacji przeprowadzą profesjonalny audyt bezpieczeństwa pracy. Dla właścicieli gospodarstw będzie to okazja do pochwalenia się swoim warsztatem pracy, a także osiągnięciami zawodowymi. Dodatkową motywacją są cenne nagrody – do tej pory odbyło się już siedemnaście edycji konkursu, w których wzięło udział ponad 20 tys. indywidualnych gospodarstw rolnych, a ich laureaci zostali obdarowani nagrodami zarówno rzeczowymi, jak i finansowymi. Ubiegłoroczny triumfator otrzymał ciągnik o mocy 55 KM. W tym roku nagroda ma być podobna. 

Oprócz nagród, cenne będą również porady i uwagi, jakie otrzymają uczestnicy w zakresie eliminacji zagrożeń, co wpisze się w cel konkursu – zmniejszenie ryzyka wypadków oraz chorób zawodowych rolników i ich rodzin. Termin zgłaszania się do udziału mija 17 kwietnia. 29 maja zakończy się etap regionalny konkursu, zaś 22 czerwca dobiegnie końca etap wojewódzki. Od 29 czerwca do 17 lipca będą odbywały się wizytacje gospodarstw finałowych. 

Konkurs organizowany jest przez KRUS od 2003 r., przy współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwową Inspekcją Pracy oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. W 2018 r. do grona współorganizatorów dołączyła również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nad XVIII Ogólnokrajowym Konkursem Bezpieczne Gospodarstwo Rolne patronat honorowy objął prezydent RP Andrzej Duda. 

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.krus.gov.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *