Rusza kolejny EU-geniusz. 2 tys. uczniów skorzysta z drukarek 3D i robotów sumo [ZDJĘCIA]

Box2 Fotogalerie Powiat toruński
fot. Łukasz Piecyk

Dziś 10 samorządów – na czele z powiatem toruńskim – podpisało umowę partnerską dotyczącą kolejnej edycji edukacyjnego projektu EU-geniusz. Tym razem do szkół zostaną zakupione drukarki 3D, sprzęt komputerowy i roboty sumo, z których skorzysta 2 tys. uczniów.

Umowę partnerską w siedzibie Starostwa Powiatowego w Toruniu podpisało osiem samorządów z powiatu toruńskiego (Chełmża, gminy: Chełmża, Czernikowo, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Obrowo, Wielka Nieszawka) i gmina Kowalewo Pomorskie (powiat golubsko-dobrzyński). Powiat toruński jest liderem projektu “EU-geniusz w świecie 3D”.

REKLAMA

– To jeden z naszych największych programów edukacyjnych, który będzie kosztować ponad 4,2 mln zł – podkreśla starosta toruński Marek Olszewski. – Przystąpi do niego 39 szkół, 2 tys. uczniów i 200 nauczycieli. Łącznie zaplanowano 30 tys. godzin zajęć – zupełnie innego rodzaju: innowacyjnych i kształtujących wyobraźnię w dziedzinie matematyczno-przyrodniczej, co w naszych czas nie jest bez znaczenia.

Wśród tych 30 tys. godzin będą zajęcia m.in. z informatyki, matematyki czy robotyki prowadzone z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu m.in. drukarek 3D i robotów do walk sumo. Projekt rozpocznie się w maju.

– W tym roku czeka nas zakup sprzętu – mówi wicestarosta toruński Michał Ramlau. – Zajęcia rozpoczną się w przyszłym roku już po przeszkoleniu nauczycieli. Obecnie na rynku pracy najbardziej poszukiwani są informatycy i matematycy. Wiedza zdobyta w trakcie tego projektu przyda się na pewno jego uczestnikom w przyszłości.

Jednym z uczestników tego programu jest gmina Czernikowo. Włączy się do niego pięć szkół na jej terenie.

– Korzyści tego programu są wymierne – mówi wójt gminy Czernikowo Tomasz Krasicki. – Da on możliwość uczenia się w warunkach rzeczywistych przy nowoczesnych technologiach. To nie tylko teoria czy nie tylko to, co można zasięgnąć w internecie, ale także możliwość zaobserwowania pewnych doświadczeń, praktyk w sensie naocznym.

W ramach programu będą realizowane dwa zadania. Jeden z wykorzystaniem drukarek 3D, a także zakupionego do nich sprzętu komputerowego i oprogramowania (koszt ok. 700 tys. zł).

– Te zajęcia będą prowadzone metodą projektu aktywizującą uczniów – mówi Dorota Semenowicz, koordynatorka projektu. – Lekcje będą mogli prowadzić także sami uczniowie. Mają być aktywnymi uczestnikami.

Programowanie, robotyka i walki robotów sumo – tak ma wyglądać drugie zadanie. W tym przypadku wyposażenie pochłonie ok. 300 tys. zł. Uczniowie będą programować roboty tak, żeby były one silniejsze od robotów ich przeciwników. Będzie można je wyposażać w dodatkowe funkcje wydrukowane na drukarkach 3D. W planach są też zawody w sumo między szkołami, a następnie między gminami.

To już piąty projekt (pierwszy ruszył w 2009 r.) realizowany w partnerstwie gmin z powiatem toruńskim. Łącznie we wszystkich edycjach weźmie udział 16 tys. uczniów. Koszt całkowity wyniesie ok. 13 mln zł. W poprzednich edycjach uczestnicy uczyli się programowania, korzystali z kloców lego czy też marsjańskich łazików.

Ta edycja będzie realizowana między majem br. a czerwcem 2023 r. Całość pochłonie ok. 4,2 mln zł, z czego 85 proc. to pieniądze unijne. 600 tys. zł sfinansują partnerzy projektu. Co najważniejsze, sprzęt kupiony w ramach programu pozostanie w szkołach biorących w nim udział.

Pierwsze zajęcia rozpoczną się w przyszłym roku. Rekrutacja do nich będzie prowadzona przez cały okres trwania projektu.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.