Rusza Fundusz Inwestycji Samorządowych. “Nie będzie żadnych opóźnień”

Box2 Fotogalerie Powiat toruński Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Samorządy mogą liczyć na wsparcie od rządu w realizacji lokalnych inwestycji. W tym celu zostały utworzony specjalny fundusz. To samorządy będą decydować, na co wydać otrzymane pieniądze. “Ilość i jakość inwestycji, prowadzonych na terenach samorządów, istotnie wpływa na jakość życia mieszkańców”, mówił minister Jan Krzysztof Ardanowski na dzisiejszej konferencji prasowej.

Fundusz Inwestycji Samorządowych to jedno z narzędzi antykryzysowej Tarczy dla Samorządów. W jego ramach rząd zdecydował się przeznaczyć 6 mld zł na dopłaty do inwestycji lokalnych. Do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich trafi 2.5 mld zł. Dla województwa kujawsko-pomorskiego przypadnie z tej sumy 330 mln zł.

REKLAMA

Fundusz Inwestycji Samorządowych pojawił się z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. To sprawa, na której nam – wszystkim samorządowcom – zawsze bardzo zależało. To wsparcie dla naszych inwestycji w tym trudnym czasie – mówił Marek Olszewski, starosta toruński.

Wsparcie nie jest dopłatą celową – samorządy samodzielnie będą mogły zdecydować, na jaki cel przeznaczyć otrzymanie pieniądze. Środki z nowego funduszu mogą stać się m.in. wkładem własnym do inwestycji, które dzięki temu będzie można kontynuować. Samorządy będą otrzymywać dotacje w wysokości od 500 tys. zł do nawet 93 mln zł. W jaki sposób będzie można uzyskać pieniądze?

Każda gmina, która złoży wniosek, otrzyma te pieniądze. Nie będzie żadnych opóźnień ani problemów, które by uniemożliwiły dokonanie przelewów. Środki na to są zabezpieczone – zapewniał minister Jan Krzysztof Ardanowski. – Pieniądze będzie można wykorzystać także w przyszłym roku.

Powiat toruński jest największym beneficjentem Funduszu Inwestycji Samorządowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Otrzyma 8.5 mln zł wsparcia.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *