Rozpoczęło się Świąteczne Bajanie w BCK Łubianka. To już ostatnia edycja

Box1 Łubianka Wiadomości
W takiej scenerii zorganizowano 1. edycję Świątecznego Bajania w 2015 r. Fot. nadesłane

„Świąteczne Bajanie, czyli cała gmina czyta dzieciom” to kulturalna akcja, organizowana przez BCK w Łubiance w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie. Polega na czytaniu dzieciom bajek o tematyce świątecznej przez osoby związane z gminą Łubianka. Tegoroczna edycja będzie już ostatnią. „Trzeba iść naprzód”, tłumaczy Danuta Kwiatkowska.

Czytanie bajek jest nagrywane, a następnie udostępniane w internecie, na profilu społecznościowym BCK. Odcinki emitowane są codziennie od 6 do 24 grudnia. Ostatni z nich to zbiorcze życzenia świąteczne od wszystkich „bajarzy”, występujących w danej edycji.

REKLAMA

– Każdego roku z okazji świąt nasza instytucja przygotowywała wiele różnorodnych akcji, ale brakowało mi wśród nich wydarzenia czytelniczego. Długo myślałam, w jakiej formie je zorganizować. Pomysł z „Bajaniem” wpadł mi do głowy w trakcie nieprzespanej nocy – śmieje się Danuta Kwiatkowska, dyrektorka BCK w Łubiance i pomysłodawczyni akcji. – Miałam też w pamięci, że już od wielu lat nie jest emitowana wieczorynka, więc postanowiłam, że będziemy czytać bajki o 19.00, czyli w czasie, gdy wieczorynki kiedyś ukazywały się w telewizji.

Pierwsza edycja „Bajania” zorganizowana została w 2015 r. Internetowa akcja była, jak na tamte czasy, nowatorska. Sześć lat temu niewiele inicjatyw przeprowadzanych było w sieci. 

– Nie każdy rodzi się od razu czytelnikiem. „Bajanie” miało zachęcić do czytania osoby, które na co dzień nie korzystają z biblioteki – zaznacza Danuta Kwiatkowska. 

Akcja spotkała się z pozytywnym odbiorem społecznym. Pierwsza edycja osiągnęła niemal 30 tys. wyświetleń. Początkowo jakość nagrań nie była w pełni zadowalająca, ale już przy 2. edycji zakupiono profesjonalną kamerę, lampy i program do obróbki filmów. Odbiorcy doceniali nie tylko formę świątecznej inicjatywy, ale także jej walor edukacyjny.

– Bajki opowiadają o uniwersalnych wartościach, przyjaźni, tolerancji, o odróżnianiu dobra od zła – mówi Danuta Kwiatkowska. – Poza tym, bardzo atrakcyjne dla naszych widzów były odcinki „making of”, pokazujące kulisy kręcenia odcinków. 

Charakterystyczną cechą „Świątecznego Bajania” jest sceneria, każdego roku inna. Bajki były do tej pory czytane w scenerii starodawnej, glamour, staropolskiej kuchni, świątecznych sań czy dziecięcego pokoju. Scenografię za każdym razem pomagają stworzyć sami mieszkańcy, udostępniając BCK własne rekwizyty, a nawet meble. Tym razem mieszkańcy także mogą spodziewać się ciekawej scenerii. Tegoroczna, 6. edycja „Bajania” będzie wyjątkowa jeszcze z jednego względu.

– To już ostatnia edycja „Świątecznego Bajania”. Dobrą zabawę trzeba przerwać w najlepszym momencie, to podstawowa zasada w kulturze. Uznałam, że to już czas, żeby zakończyć „Bajanie”, żeby się nie znudziło, nie spowszedniało – tłumaczy Danuta Kwiatkowska. 

Dyrektorka BCK podkreśla jednak, że nie oznacza to, że „Bajanie” już nie wróci. Niewykluczone, że pracownicy instytucji podejmą się w przyszłości kontynuacji cyklu, być może w zmienionej formie. Na chwilę obecną jednak trwają przygotowania do nowej inicjatywy, mającej zastąpić „Bajanie”.

– Trzeba iść naprzód. Uważam, że aby narodziły się nowe pomysły, stare należy zakończyć. Koniec pewnego rozdziału będzie dla nas motywacją do dalszego rozwoju. Mamy już w głowie kilka pomysłów, bo kultura nie znosi pustki – podsumowuje Danuta Kwiatkowska. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.