Rozpoczęła się renowacja chaty we Włęczu

Box1 Czernikowo Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk (archiwum)

W poniedziałek 16 sierpnia rozpoczęła się renowacja mennonickiej chaty we Włęczu w gminie Czernikowo. Jednym z inicjatorów odrestaurowania zabytku był Dariusz Chrobak, dyrektor czernikowskiego Zespołu Szkół i wiceprezes Stowarzyszenia „CZYŻ-NIE”. Chata będzie musiała zostać najpierw zdekonstruowana, a finalny efekt prac konserwatorskich mieszkańcy będą mogli podziwiać za dwa lata.

Działania w kierunku zachowania zabytkowej chaty ruszyły już w 2012 r. Społecznicy i pasjonaci historii wreszcie doczekali się rozpoczęcia renowacji chaty. W związku z tym, że jest ona mocno zniszczona, konieczna będzie najpierw jej dekonstrukcja, czyli rozebranie tego, co zostało z zabytku. Każdy element jest sygnowany i otrzymuje tabliczkę znamionową. Wszystkie elementy zostaną poddane konserwacji, a te których stan zachowania na to pozwoli – wykorzystanie ponownie. Przyznane dofinansowanie pozwoli, oprócz dekonstrukcji i konserwacji, wykonać nowe podwaliny pod chatę i podmurówkę. Potem, jak tłumaczył PAP Dariusz Chrobak, konieczne będzie pozyskanie kolejnych środków finansowych na dalsze odrestaurowywanie chaty oraz jej wyposażenie.

REKLAMA

Gdyby nie oddolne inicjatywy, tego obiektu prawdopodobnie by już nie było. Wszystko zaczęło się od społecznych konserwatorów zabytków oraz organizacji pozarządowych. Restauracja była niemożliwa bez wsparcia samorządu, bo kluczowe są procedury. Stąd decyzja Rady Gminy i moja, aby przejąć ten grunt i wspólnie się nim zaopiekować – mówił dla PAP Tomasz Krasicki, wójt gminy Czernikowo.

Inwestycja nie powinna potrwać dłużej niż dwa lata.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *