Rozbudowa Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łysomicach

Box2 Łysomice Powiat toruński Wiadomości
Mat. nadesłane

W poprzednim numerze „Poza Toruń” pisaliśmy o podpisaniu aktu erekcyjnego dotyczącego rozbudowy Szkoły Podstawowej w Ostaszewie. Gospodarze gminy Łysomice jednak nie spoczywają na laurach – 27 listopada w gminie podpisano kolejny akt erekcyjny, tym razem związany z budową Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łysomicach.

W uroczystości podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania symbolicznej kapsuły pod budowę udział wzięli gospodarze gminy – wójt gminy Piotr Kowal, przewodniczący Rady Gminy Robert Kożuchowski, sekretarz gminy Bożena Stempska, skarbnik gminy Monika Szczypska, zaproszeni goście – wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, kierownik delegatury kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ Bogusława Jasińska, radny powiatu toruńskiego Łukasz Kowalski, ks. wikary Marcin Jędraszek, pracownicy Urzędu Gminy oraz ośrodka zdrowia, przedstawiciele firmy Dompol (głównego wykonawcy) oraz mieszkańcy gminy Łysomice.
Podniosłe wydarzenie miało miejsce na terenie, gdzie powstaje nowy budynek ośrodka zdrowia (przy ul. Łąkowej). Część oficjalną rozpoczęły przemówienia gości. W tubie, oprócz aktu erekcyjnego, znalazły się przedmioty charakteryzujące dane czasy: monety, banknoty, ostatni numer dwutygodnika „Poza Toruń”, fotografia starych ośrodków zdrowia. Każdy gość miał możliwość podpisania i wmurowania aktu.

REKLAMA

– Umieszczenie aktu erekcyjnego zwykle wykonuje się wtedy, gdy jeszcze nie ma postawionych murów inwestycji – wyjaśnia Elwira Jarosz z Urzędu Gminy w Łysomicach. – W tym przypadku jednak założenie gospodarzy gminy było takie, że tu już inwestycja jest na zadowalającym etapie budowy, co gwarantuje, że obiekt będzie oddany na czas.

Obecnie na Zakład Opieki Zdrowotnej w gminie Łysomice składają się trzy ośrodki zdrowia – jeden w Turznie i dwa w Łysomicach. Łączna ilość pacjentów zadeklarowanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej to 6724 osoby, z czego 3665 osób w ośrodkach w Łysomicach. Nowy budynek, tak bardzo wyczekiwany przez mieszkańców gminy (zarówno pracowników, jak i potencjalnych pacjentów ośrodka) będzie nowoczesnym i funkcjonalnym ośrodkiem. Ma służyć zarówno chorym, jak i zdrowym dzieciom. W budowanym ośrodku znajdą się: gabinet lekarzy rodzinnych, gabinet ginekologiczny, gabinet stomatologiczny, pomieszczenie do rehabilitacji, oddział dzieci zdrowych, apteka z możliwością do wyrabiania leków na miejscu, garaż dla karetki, pomieszczenia dla ratowników medycznych i parkingi.

– Inwestycja jest bardzo potrzebna dla wszystkich mieszkańców naszej gminy i personelu, a gospodarze gminy zdają sobie sprawę z konieczności stworzenia budynku przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych. Ten, który powstanie, będzie parterowy, z udogodnieniami dla wszystkich korzystających – zapewnia Elwira Jarosz. Ukończenie prac planowane jest do końca lipca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.